Menu
Úvod  › 

Jak uklidnit dítě: Tipy pro tatínky

Křičí, pláče, vzteká se, kroutí a jeho řev připomíná rozzuřenou divokou kočku. Udělali byste cokoli, aby na chvíli zmlklo a byl klid. Tady je deset osvědčených tipů, které by vám mohly pomoci.

Muži nejsou od přírody příliš pečujícími typy a většina z nás potřebuje nějaký čas k tomu, aby se se svým potomkem sžila a naučila se reagovat na jeho potřeby a požadavky. Hlídání malého mimina se však nemusí nutně proměnit v hororovou scénu, stačí si osvojit několik základních triků na jeho uklidnění:

Vciťte se do něj

Když dítěti pustíte své oblíbené cédéčko, nezaženete tím jeho hlad. Výměna plenky mu neuleví od bolesti prořezávajících se zubů. Jinými slovy je nutné najít skutečný důvod, proč vaše dítě pláče, a co mu chybí. Teď se vám to může zdát samozřejmé a logické, ale pokuste se na to vzpomenout i ve čtyři hodiny ráno, když váš potomek proječel předchozích šest hodin.

Ošiďte ho malíčkem

Pokud si nejste jistí, co se mu nelíbí, umyjte si ruce a zkuste nabídnout dítěti k sání svůj malíček. Ten připomene dítěti bradavku a možná jej na chvíli uklidní. Je však nutné vsunout dítěti malíček do úst obráceně, nehtem dolů, abyste mu nepoškrábali horní patro úst.

Dejte mu napít

Zkuste ohřát láhev odstříkaného mateřského mléka nebo příkrmu a nabídnout jej miminku. Hlad je velkou motivací k srdceryvnému řevu.

Kolébejte a houpejte ho

Děti milují pohyb, a kde by se navíc mohly cítit bezpečněji než v tatínkově silném náručí? Je pravda, že dítě se po čase poměrně značně pronese, ale berte to jako formu posilování a způsob, jak si vybudovat bicepsy. Velkou službu umdlévajícím pažím prokáže houpací a polohovací lehátko (pozor, autosedačka není z dlouhodobého hlediska vhodná pro páteř miminka).

Hoďte ho přes rameno

Tuto polohu nemusíte aplikovat pouze v případě, že chcete svého potomka donutit odříhnout po jídle. Miminka mají rada polohy, kde cítí vaše tělo a zároveň se mohou protáhnout. Obě ruce miminka by měly viset přes vaše rameno a na rameni spočívat i jeho hlava. Jednou rukou jej podpírejte za zadeček a druhou poskytujte oporu jeho hlavičce.

Broukejte mu

Děti jsou velmi citlivé na tón hlasu a pokud jste podráždění, okamžitě to poznají, a to i tehdy, když ještě nerozumí významu slov. Pokud mu budete broukat nebo zpívat písničky, vaše intonace bude vyladěná pozitivně (těžko se vám podaří zpívat rozzuřeně), dítě to zaregistruje a uklidní se. Nedělejte si starosti se svým hudebním sluchem či hlasovým fondem, vašemu potomkovi je to srdečně jedno.

Dejte ho do klubíčka

Poloha klubíčka, kdy je dítě schoulené v ohbí vašeho lokte, mu poskytuje pocit bezpečí. Slyší tlukot vašeho srdce a je schoulené podobným způsobem jako v bříšku maminky. Zkuste s ním v této poloze jemně pohupovat, pláč by měl za chvíli ustat.

Nechte ho být

I když vaše partnerka by možná s tímto přístupem příliš nesouhlasila, zkuste ho jednoduše nechat vyplakat. Pokud jste se ujistili, že dítě nemá hlad, není přetažené, nemá mokro v kalhotách, nic ho nebolí, možná se jen potřebuje vybrečet. Zkuste jeho řev chvíli vydržet, možná přestane sám od sebe.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články