Menu
Úvod  › 

Nemocné dítě: Jak ho zabavit

Chřipková sezóna je v plném proudu. Pokud máte doma malého maroda, větší problém než zvýšená teplota může být to, jak ho zabavit doma. Inspirujte se.

Sezóna chřipek a nachlazení je pro rodiče dětí mimořádně náročná. Zabavit nemocné dítě, které je mrzuté a nemůže ven, je mnohdy náročnější úkol než vyléčení nemoci. Nabízíme vám pro inspiraci program na celý týden, kterým můžete nemocné dítě zaměstnat v teple domova.

Pondělí: Rodinné album

Nudí vaše dítě stále stejné knihy? Vytáhněte rodinná fotografická alba a proberte se fotkami spolu se svým potomkem. I malé děti si s vámi budou nadšeně ukazovat a pojmenovávat vyfocené osoby. Starší děti potom můžete požádat, aby fotografie roztřídily podle určitého klíče. Například jim zadejte, aby z nich vybraly deset událostí, na které mají nejlepší vzpomínky a podobně.

Úterý: Cvičení paměti

Sestavte pro své dítě seznam otázek, které prověří jeho paměť a pozorovací schopnosti. Otázky přizpůsobte jeho věku, takže mladší dítě může například jmenovat kamarády, kteří s ním chodí na hřiště, své hračky a podobně. Starším dětem sestavte složitější dotazník; ptejte se například na předměty v místnosti, ve které se zrovna nenachází (například kolik poliček je v lednici, kolik světel svítí v chodbě a podobně). Uvidíte, že je to bude moc bavit.

Středa: Puzzle

Pokud jste ho ještě nekoupili, je nejvyšší čas to napravit. Puzzle zabaví vašeho potomka nadlouho a navíc se k němu může stále vracet. Vyberte však takové, které úrovní odpovídá jeho věku. Potom budete určitě slavit úspěch.

Čtvrtek: Schovávání předmětů

Schovejte v domě věci denní potřeby na nezvyklá místa a nechte své děti, aby je hledaly. Mladším dětem pomáhejte a napovídejte jim, starším jen předejte seznam věcí, které musí najít. Předem ale stanovte pravidla, například, že není nic schovaného ve skříních mezi oblečením a podobně. Zabráníte tak tomu, aby se váš byt změnil v bojiště. S touto hrou budete u dětí slavit velký úspěch a můžete ji hrát znovu a znovu.

Pátek: Kreslení

Dodejte obyčejnému kreslení nový rozměr tím, že určíte dítěti téma. Například můžete dítě požádat, aby nakreslilo nákup podle předem napsaného seznamu (např. chleba, deset rohlíků, mléko...), vystřihalo jednotlivé položky a "prodalo" vám je. Podobně může dítě nakreslit a vystříhat ZOO, les i s jeho obyvateli, dvorek a podobně.

Sobota: Samolepky

Kupte dítěti několik aršíků samolepek s obrázky a požádejte ho, aby z nich na papíře udělalo smysluplnou scénu (domalovalo, co je potřeba). Nechte na jeho fantazii, jaké obrázky vytvoří. Pak k nim ještě může samo vymyslet příběh, který vám povypráví.

Neděle. Čerstvý vzduch

Po týdnu stonání můžete zkusit vyrazit na krátkou procházku. Pokud není velký mráz, čerstvý vzduch vám oběma udělá dobře. Udělejte si z procházky pozorovací hru a soutěžte například, kdo uvidí první něco červeného, modrého a tak dále.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy pro otce: Jak zabavit mimino?
5 dilemat ve výchově batolete
Lezení, sezení, chůze: Kdy a jak se začíná dítě pohybovat
5 způsobů, jak zvládnout dětský vztek
Proč nechce spát, anebo co musíte vědět o spánku dětí