Menu
Úvod  › 

Co budete potřebovat pro novorozené dítě

Jste těhotná a pořizujete výbavu pro své prvorozené dítě? Ne všechny výrobky, které se vám snaží vnutit reklamy, ale budete skutečně potřebovat. Ptali jsme se zkušených matek, co pro své dítě skutečně využily.

Každá žena, která čeká své první dítě, stojí před stejným problémem: Ze všech stran se na vás hrne reklama, která vás přesvědčuje, že vaše dítě se rozhodně neobejde bez záplavy věcí a vychytávek. Které z nich ale skutečně využijete a bez kterých se klidně obejdete? Sestavili jsme pro vás seznam věcí, které se vám vyplatí pořídit, než se vaše prvorozené narodí:

Oblečení

Množství oblečení, které budete pro své novorozené miminko potřebovat, se samozřejmě odvíjí od toho, zda se chystáte porodit v létě nebo v zimě. Rozhodně si však pořiďte osm až deset body (kombinujte s krátkým a dlouhým rukávem), pět overalů, v nichž bude dítě spát, a osm dupaček, či kalhot se "šlapkami." Potřebovat budete i dva kloboučky nebo čepice, osm párů ponožek a dva páry rukavic (tenké bavlněné upotřebíte i v teplém počasí, kdy zabrání tomu, aby se dítě nepoškrábalo na obličeji). Zakupte také minimálně dvě mikiny nebo svetry. Pokud je vaše dítě narozené v zimě, využijete jich rozhodně víc. Pro "zimní miminko" budete potřebovat i vyteplenou kombinézu, nebo fusak. Upotřebíte i deset klasických bavlněných plen (a to i v případě, že hodláte používat jednorázové pleny). Nezapomeňte si koupit prací prostředek, který je jemný k dětské pokožce, a prvních šest měsíců zapomeňte na používání aviváže.

Spaní

Rozhodnout se můžete mezi klasickou délkou postýlky a matrace (120 cm), nebo prodlouženou délkou (140 cm). Potřebovat budete matraci, přičemž pro miminka jsou nejlepší tvrdé nebo polotvrdé. Strašákem všech maminek je syndrom náhlého úmrtí, na který jen v České republice zemře dvacet dětí ročně. V rámci jeho prevence se vám vyplatí pořídit si monitor dechu, který vás na zástavu dechu dítěte okamžitě upozorní. Polštář nebudete prvních šest měsíců potřebovat, ale kromě klasické peřinky investujte i do dvou lehčích přikrývek, které využijete například v kočárku. Některé děti na spaní preferují klasickou zavinovačku, která jim dává pocit bezpečí a snáze se v ní zahřejí. Užitečným pomocníkem jsou i takzvané dětské chůvičky. S jejich pomocí se můžete od spícího dítěte vzdálit a přesto budete mít přehled o tom, kdy se vzbudí. Nezbytností je samozřejmě i kočárek a kvalitní autosedačka.

Krmení

Pokud plně kojíte, je vaše situace samozřejmě jednodušší, protože minimálně prvních několik týdnů si vystačíte pouze se látkovou plenou, kterou utřete po krmení sebe i dítě. V případě umělé výživy budete potřebovat větší množství propriet: Kupte si minimálně dvě lahvičky a čtyři dudlíky. Rozhodně využijete i ohřívač lahviček a dětské stravy, který vám ušetří spoustu času. V rámci menší spotřeby oblečení rozhodně zakupte i několik bavlněných bryndáků. V zimě potom oceníte termoobal na láhev. Některým ženám se lépe krmí s pomocí kojícího polštáře, jiné ho nepoužívají. Než se jej rozhodnete zakoupit, raději si jej někde půjčte a vyzkoušejte, jak vám bude vyhovovat.

Kosmetika a další drobnosti

Je na vás, zda zvolíte jednorázové či látkové pleny, které se znovu vrací na výsluní. Rozhodně však budete potřebovat krém proti opruzeninám, kterým budete mazat svému dítěti zadeček. Ještě před odjezdem do porodnice si pořiďte dětský olej po koupání, jemnou mycí emulzi, malé nůžky na nehty, kartáček na vlasy, žínku a minimálně dvě jemné osušky. Neobejdete se ani bez teploměru rychloběžky, který umožňuje šetrné měření teploty u dětí. V dostatečném předstihu uvažujte také o tom, kde své dítě budete přebalovat a pořiďte si vhodnou podložku pro přebalování. Některé matky si nedokáží představit přebalování bez vlhčených ubrousků, zatímco jiné nedají dopustit na látkovou plenu navlhčenou vlažnou vodou. Záleží na vašich preferencích a pokožce vašeho dítěte. Potřebovat také bude vaničku, nebo lehátko, které na koupání umístíte do velké vany.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, které vám nikdo o dětech neřekne
První pomoc při novorozenecké kolice
Test: Dokážete se postarat o mimino?
Syndrom náhlého úmrtí: Všechno, co chcete vědět
Jak vidí a slyší novorozenci
5 věcí, které novopočeným matkám nikdo neřekne