Menu
Úvod  › 

5 instinktů, se kterými se rodí každé dítě

Vaše novorozené dítě se občas chová podivně. Víte, jaké chování miminek je důsledkem instinktů a reflexů, se kterými se rodí každé dítě?

Okouzluje to každého rodiče; pohladíte dítě po tvářičce a ono otevře pusinku, polechtáte ho na dlani a ono sevře váš prst ve své pěstičce. Každé dítě se rodí s více než sedmdesáti reflexy , některé časem vymizí, zatímco jiné přetrvávají měsíce, až roky. Následujích pět reflexů patří mezi nejznámější projevy novorozeneckého chování.

Polykací reflex

Polykací reflex je naprosto zásadním faktorem, který zajišťuje přežití jedince už od narození. Pokud pohladíte miminko po tvářičce a ono otočí hlavičku za vaším dotekem a otevře ústa. Tento reflex umožňuje novorozencům lépe najít a přisát se k bradavce mateřského prsu.

Moorův objímací relfex

Moorův objímací reflex se objevuje typicky, když dítě leží na zádech a hlavička se mu ocitne mimo podložku, nebo se v jeho okolí ozve hlasitý zbuk, kterého se lekne. Následují prudké rozhození rukama, které připomíná pohyb, jako kbyby miminko toužilo někoho prudce obejmout. Většinou následuje jako reakce na úlek.

Chodící reflex

Chodící reflex je jedním z nejoblíbenějších a nejvtipnějších reflexů miminek. Znají ho všichni rodiče, kteří podrželi své miminko nad podložkou tak, aby se jeho chodidla dotýkala země. Dítě potom provádí automatické pohyby nohou, které připomínají chůzi.

Šermířský reflex

Pokud položíte novorozence na podložku na záda, otočí halvičku na jednu stranu a na stejné straně natáhnu ruku i nohu, zatímco na opačné straně ruku i nohu skrčí. Šermířský reflex trvá přibližně čtyři měsíce, než sám od sebe vymizí.

Úchopový reflex

Polechtejte miminko na dlani, nebo mu vsuňte prst do dlaně a dítě ho pevně uchopí. Jde o jakýsi předstupeň úmyslného držení předmětů. V prvních hodinách po porodu je stisk miminka tak silný, že udrží celou jeho váhu. Ale po několika hodinách se síla reflexu oslabí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 tipů: Jak uklidnit dítě s kolikou
Co budete potřebovat pro novorozené dítě
První dny s novorozencem: Co byste měli vědět
Nejlepší tělocvik pro kojence: Poloha na bříšku
10 divných věcí, které jsou normální u miminek