Menu
Úvod  › 

Kdy je nejlepší čas na dítě?

Vaše plodnost se v průběhu času mění. Kdy je, podle vašeho těla, nejlepší čas na otěhotnění a kdy už nejzazší hranice?

Časné reprodukční stádium

Věk: Od puberty do přibližně dvaceti let

Hladina hormonů: Folitropin (FSH) a estrogen jsou v normě a není důvod, proč byste si jejich množství měla necha měřit.

Charakteristika: Po prvním menstruace se váš menstruační cyklus ustálí na několik let pravděpodobně mezi osmadvaceti a jednatřiceti dny. Tak to zůstane po většinu vašich plodných let. Nicméně váš hormonální systém nemusí být ještě natolik silný, aby zajistil pravidelnou ovulaci, proto jsou tyto velmi mladé dívky obvykle o něco méně plodné než starší ženy.

Plodnost: Odborníci upozorňují na to, že ženy v této věkové skupině jsou jediné, u nichž je na vzestupu kouření. To představuje velmi rizikový faktor pro zdraví vajíček. Nikotin je totiž zabíjí a snižuje jejich kvalitu.

Střední reprodukční stádium

Věk: Dvacet až osmatřicet let

Hladina hormonů: Hladina FSH a estrogenu je stále v normě. Jen kolem pětatřicátého roku byste měla podstoupit základní test.

Charakteristika: V tomto období by měl být váš menstruační cyklus pravidelný. Jedno procento žen postihne menopauza ještě před čtyřicátým rokem, kdy hladina FSH předčasně stoupne a menstruační cyklus vymizí.

Plodnost: Jde o nejdelší ze všech stádií a odborníci jej dělí do třech částí. Prvních sedm let je vaše plodnost na vrcholu, v další třetině se začíná vaše schopnost počít dítě poněkud snižovat a v poslední třetině nadále klesá. Výraznější pokles plodnosti se začíná projevovat kolem pětatřicátého roku a k nejstrmějšímu poklesu dochází, podle odborníků, kolem pětačtyřicátého roku.

Pozdní reprodukční stádium

Věk: Osmatřicet až dvaačtyřicet let

Hladina hormonů: Hladina vašeho FSH může v tomto období vyskočit z původních 5 mIU/mL na 15 až 20. Tyto hodnoty jsou normální, pokud vám už bylo čtyřicet let. Další komplikací je kolísání hormonální hladiny, která se může lišit měsíc od měsíce.

Charakteristika: Ačkoli hladina FSH stoupla, nejspíš stále ovulujete a menstruujete v obvyklém cyklu, který trvá osmadvacet až jednatřicet dní. Ale vaše vaječníky produkují už méně estrogenu a vy můžete začít pociťovat například typické návaly horka. Nižší hladina estrogenů také ovlivňuje elasticitu a kyselost vagíny, takže budete při sexu nejspíš potřebovat lubrikační gel. Navíc budete také trpět víc kvasinkovou infekcí a infekcí močového měchýře. I v případě, že jste nikdy v minulosti netrpěla na PMS, najednou můžete před menstruací začít pociťovat výkyvy nálady.

Plodnost: Nárůst hladiny FSH může stimulovat vaječníky, aby uvolnily víc než jedno vajíčko. To je také důvodem, proč mají starší ženy mnohem častěji vícečetná těhotenství. Po pětatřiceti letech se také významně zvyšuje riziko vrozených vad, proto se doporučuje podstoupit genetické vyšetření.

Časné stádium menopauzy

Věk: Dvaačtyřicet až šestačtyřicet let

Hladina hormonů: Vaše hladina FSH se oproti předchozímu stádiu zdvojnásobí a dosáhne přibližně 30 mIU/mL. Hladina estrogenu se oproti tomu nadále snižuje.

Charakteristika: Délka vašeho cyklu se snižuje na čtyřiadvacet až sedmadvacet dní a menstruaci prožíváte mnohem obtížněji než předtím.

Plodnost: Těhotenství a porod po čtyřicátém roce už vyžaduje zvýšený lékařský dohled. Máte dvakrát větší pravděpodobnost, že budete rodit císařským řezem, sedmiprocentní pravděpodobnost rozvoje těhotenské cukrovky (ženy kolem dvaceti mají 1,7%) a mnohem větší riziko rozvoje vysokého krevního tlaku.

Pozdní menopauza

Věk: Šestačtyřicet až padesát let

Hladina hormonů: Hladina FSH dosáhla už 50 mIU/mL.

Charakteristika: Začne vám vynechávat menstruace, ale v okamžiku, kdy už vyházíte všechny vložky a tampóny se zase může nečekaně znovu objevit. Ovulujete také nepravidelně.

Plodnost: Pokud jste v tomto věku otěhotněla, raději se psychicky připravte na to, že můžete o dítě přijít, protože po pětačtyřiceti letech končí potratem celá polovina těhotenství. Velmi problematický může být i porod.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články