Menu
Úvod  › 

Kdy si pořídit další dítě?

Nechcete mít doma jedináčka a přemýšlíte, že byste si dali druhé kolo. Kdy je nejlepší čas pořídit si druhé dítě?

Když jste si přinesli domů z porodnice řvoucí uzlíček, probděli jste s ním nepočítaně nocí a marně jste se snažili uhádnout, proč zas proboha brečí, nejspíš jste si nedokázali představit, že byste si dobrovolně pořídili další exemplář. Teď už jste se ale s novou rolí sžili a začínáte uvažovat o tom, že jedináčka doma skutečně nechcete. Nadešel už správný čas zadělat na další dítě?

Základní počty

I když se vám to možná jeví jako zcela neromantické, předtím, než se rozhodnete pro další dítě, měli byste si odpovědět na několik prozaických věcí. Dítě, respektive výbava a péče o něj, není levnou záležitostí a měli byste si proto v první řadě spočítat, zda budete vůbec schopni jej financovat. Spočtěte si náklady, které nyní vydáváte za starší dítě, a vynásobte je dvěma. Neutěšujte se tím, že mladší dítě bude stát méně, protože věci podědí a podobně. Nebude, protože bude chtít to samé jako jeho starší sourozenec, a vám samotným bude hloupé dávat mu jen věci z druhé ruky.

Jak jste na tom s místem? Pokud žijete namačkaní v garsonce a nemůžete ani jednomu dítěti dopřát vlastní prostor, zvažte, jak se vejdete se dvěma dětmi. Každé dítě by mělo mít k dispozici svůj koutek, kde bude mít soukromí a alespoň psací stůl či skříňku, kam si bude moci dávat své soukromé věci.

Velmi důležitým aspektem je samozřejmě váš vztah. Když si představíte, že byste měli mít další dítě, jaký z toho máte pocit? Doufáte, že se tím obnoví intimita mezi vámi, získáte další konverzační témata? Dítě váš vztah nespraví, nespasí ho, ani vám nepomůže zapomenout na nevěru. Jestliže máte ve vztahu problémy, zalepte je jinak než dalším potomkem.

Ideální rozestup

Podle psychologů je optimální věkový rozestup mezi sourozenci tři roky. Ve třech letech je dítě schopné hrát si s ostatními dětmi, spolupracovat s nimi a chápat, že obrazné "sesazení z trůnu" neznamená, že by ho rodiče neměli rádi. V tomto věku je totiž schopno vcítit se do pocitů a emocí ostatní lidí.

Ideální věkový rozestup však nemusí být nic pro vás, pokud vaše starší děti vyžadují doposud spoustu pozornosti. Vstáváte-li ke staršímu dítěti několikrát za noc, ještě ho vozíte v kočárku a obě babičky bydlí minimálně sto kilometrů daleko, nebude vaše partnerka z opatrování dalšího miminka zřejmě zcela nadšená. Zvažte reálně svou současnou situaci, čas, energii i možnou pomoc, kterou byste mohli mít k dispozici.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kolik hraček skutečně potřebuje vaše dítě?
Jak přežít s dítětem v restauraci
Neklidné dítě: První pomoc pro rodiče
Kdo s koho: Naučte chodit dítě na nočník