Menu
Úvod  › 

Nespavé dítě: Tipy pro klidnější noc

Už si ani nepamatujete, kdy jste se naposledy vyspali několik hodin v kuse, protože vaše dítě je fatální nespavec. Vyzkoušejte tipy pro lepší spánek dětí.

Po narození jste se utěšovali tím, že vaše dítě nespí proto, že je příliš malé a nemá ustanovený rytmus, později jste to možná omlouvali růstem zubů, nebo jinou výmluvou, ale teď už je i vám jasné, že máte doma zkrátka nespavce, který považuje noc za volné pokračování dne a spánek za ztrátu času.

Kolik je normální?

Je samozřejmé, že různé děti, stejně jako dospělí, mají různé nároky na spánek. Na druhou stranu pediatři zdůrazňují, že i dětský spánek lze natrénovat a můžete naučit své dítě, aby spalo lépe. Jsou k tomu však potřeba dva základní předpoklady: trpělivost a důslednost.

Možná, že k problematice spánku u dětí přistupujete se stejnou logikou jako u sebe. Vycházíte z toho, že když si zdřímnete odpoledne, večer máte problémy s usnutím. U dětí je však situace naprosto odlišná. Spánek přes den jim pomáhá spát v noci. Je samozřejmé, že se tento jev různí podle věku a u každého dítěte je poněkud odlišný, ale obecně většina dětí spí lépe v noci, pokud si zdřímnou i přes den. Jsou totiž večer více odpočaté a dokáží snáze usnout. Ty děti, které přes den nespí, jsou často večer příliš unavené a "přetažené", takže jim usínání trvá déle a spí také hůře. pokud má tedy vaše dítě problémy se spánkem a usínáním, zkuste jej dát spát dopoledne, nebo po obědě. Spánek v pozdním odpoledne již není, vzhledem k nočnímu spánku, příliš vhodný.

Síla čerstvého vzduchu

To, kolik jídla vaše dítě přes den sní, se může na jeho spánku taktéž odrazit. Odborníci zdůrazňují, že děti musí mít dostatečnou a správnou výživu, ale častým problémem je přejídání. Většina zdravých šestiměsíčních dětí už nepotřebují krmit v noci. Velmi často se totiž z nočního krmení stane zvyk, ačkoli už nejde o nezbytnost.

Nezapomínejte na to, že vaše dítě bude spát mnohem lépe, pokud bude vystaveno dostatku čerstvého vzduchu, bude mít dostatečný pohyb a podněty. Představte si, jak se změní kvalita vašeho vlastního spánku, když si přes den vyjdete na dlouhou procházku, nebo například děláte na zahradě. Vaše dítě je na tom úplně stejně.

Buďte důslední a neučte dítě usínat ve vašem náručí tak, že jej ukolébáte. Dítě by mělo vždy usínat v postýlce nebo kočárku. Je totiž normální, že se i zdravé dítě několikrát za noc na krátkou dobu probudí. Takový je zkrátka spánkový cyklus dětí. Pokud bude vaše dítě navyklé usínat ve vašem náručí, zcela logicky se bude během noci dožadovat vaší přítomnosti, abyste mu pomohli znovu usnout. To je také důvod, proč odborníci nedoporučují, aby děti usínaly v průběhu krmení. Pouze vaší důsledností se naučí dítě samo usínat a zvládne to i v případě, že se v průběhu noci probudí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak uspat dítě: Vyzkoušené tipy
Jak naučit děti usínat a spát
4 největší dětské zlozvyky: Jak na ně
Odnaučte spát dítě ve vaší posteli
Kolik spánku potřebují děti?
První pomoc pro rodiče: Naučte spát dítě samo