Menu
Úvod  › 

Správný spánek může zachránit vaše nenarozené dítě

Těhotné ženy, které spí na levém boku, mají mnohem menší pravděpodobnost, že je postihne předčasný porod. Ukázala to nová studie.

Novozélandská studie, jejíž výsledky byly zveřejněny U.S. News & World Report, zjistila, že těhotné ženy, které spí převážně na levém boku, riskují mnohem méně předčasný porod než ostatní. Navíc odborníci varují, že ženy spící v ostatních polohách mají riziko předčasného porodu dvojnásobné.

"Jde o novou a převratnou hypotézu, ale výzkum jednoznačně dokázal, že zejména ženy v pozdějším stádiu těhotenství by měly spát především na levém boku," tvrdí autorka výzkumu Tomasina Stacey z univerzity v Aucklandu.

A proč je právě spaní na levém boku tak zázračné? Podle lékařů je to proto, že se v této poloze zlepšuje krevní zásobení plodu. Studie se zúčastnilo 155 žen, které už prodělaly předčasný porod (nejméně v 28tt) a 310 žen, které se právě nacházely v třetím trimestru těhotenství. Vědci se jich ptali na jejich oblíbenou polohu ve spánku v posledních měsících těhotenství a také poslední týden a den, kdy u nich došlo k předčasnému porodu.

Kromě toho byly součástí rozhovoru otázky ohledně chrápání, denního rytmu, kvality spánku, jeho množství i například frekvence návštěv toalety v průběhu noci. Mezi žádným z těchto faktorů a předčasným porodem nebyla shledávána souvislost. Avšak mezi polohou ve spánku a rizikem předčasného porodu byla souvislost jednoznačně prokázána

Předčasný porod se objevuje přibližně u čtyřech těhotenství z tisíce, ale u těch žen, které rády spí na levém boku, je jeho riziko o polovinu menší.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak bojovat s těhotenskou únavou
Jak dlouho ještě budete plodná?
Nový test odhalí pohlaví dítěte téměř hned
Opakovaný potrat není překážkou úspěšného těhotenství