Menu
Úvod  › 

15 způsobů, jak zabavit dítě, když nechcete vstávat

Možná máte chřipku, vymknutý kotník, nebo jste prostě příliš unavení. Máme pro vás 15 nápadů, jak zabavit své dítě, když se přitom nehodláte zvednout z pohovky.

1. Napište dopisy všem babičkám, tetičkám, kamarádům, příbuzným. Dítě může psát, nebo jen kreslit. Vymýšlet, co všechno by chtělo říci, zalepit obálky, nalepit známky... Navíc si můžete povídat o tom, jak dopis bude putovat. Co asi řeknou adresáti, až ho rozlepí a přečtou a podobně...

2. Lehněte si na břicho a nechte dítě přinášet různé předměty a přejíždět vám s nimi po zádech, přičemž budete hádat, čím vám zrovna po zádech přejíždí. Pak si role vyměníte. Děti dokáží hrát tuto hru obvykle velmi dlouho.

3. Máte dítě, které teprve leze, nebo začalo chodit? Vyzkoušejte něco jako aportování, kdy mu budete házet míček a ono vám ho bude přinášet. I když vám to může znít poněkud drsně, děti tuhle hru milují a zabavíte je tím na dlouhou dobu.

4. Uspořádejte taneční party. Vy budete v roli DJ pouštět dětské písničky na počítači a dítě pro vás bude tančit. Může střídat i kostýmy a doplňky. Jeho úkolem je bavit vás a určitě se ho zhostí s velkou chutí.

5. Udělejte si bunkr z deky a polštářů a předstírejte, že táboříte. Přitom se vůbec nemusíte zvednout z lehu.

6. Zahrajte si s dítětem hru na vykládání příběhů. Vy budete vymýšlet příběh a dítě vám bude postupně nosit nejrůznější věci (hračky, plyšáky, panáčky, předměty z domácnosti), které budete do příběhu zapojovat. Procvičíte si tak oba kreativitu a fantazii.

7. Nechte dítě, aby vám četlo ze své oblíbené knížky. Školáci mohou doopravdy číst, ale hry se nemusí vzdávat ani děti, které ještě číst nedovedou. Zkrátka budou parafrázovat příběh podle vlastní fantazie.

8. Vraťte se ke starým dobrým omalovánkám. Vybarvovat můžete klidně i vleže a navíc si vaše dítě procvičí jemnou motoriku.

9. Holčičky pro vás velmi rády uspořádají taneční představení, při kterém budou v roli baletek, oblečené do sukýnek a budou si užívat vaší plné pozornosti.

10. Děti si velmi rády hrají na pana doktora. Vy můžete být jejich pacientem, který leží na pohovce a ony ho vyšetřují, ošetřují, operují, nebo mu dávají injekce a léky. Nabídněte se do role nemocného.

11. Kreslete pohádky nebo známé pohádkové postavičky a vaše dítě bude hádat, co je na obrázku. Poté si role můžete vyměnit.

12. Udělejte si speciální pyžamový den, kdy se nikdo z vás vůbec nepřevlékne z pyžama, uděláte si stan z polštářů a budete se jen dívat na pohádky, povídat si a užívat si dobroty.

13. Zahrajte si hru na pantomimu a snažte se pantomimicky předvést zvíře, pohádku, nebo povolání. Dítě bude hádat, co předvádíte, a pak se role prohodí.

14. Zahrajte si na salón krásy a nechte svou dceru, aby vás česala, líčila a tak vůbec. Jen počítejte s tím, že nemusí jít vždy o příjemné procedury.

15. Předstírejte, že jste miminko, které může jen ležet, a nechte své děti, aby se o vás staraly, krmily vás atd.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nemocné dítě: Jak ho zabavit
Hry s dětmi pro jarní odpoledne
Děti a počítačové hry: Povolit, nebo zakázat?
6 tipů, jak zabavit dítě v zimním odpoledni
10 her, které jsou důležité pro rozvoj vašeho dítěte