Menu
Úvod  › 

Zaručené tipy, jak vychovat úspěšné dítě

Každý rodič by rád vychoval dítě, které bude v životě úspěšné a bude se mu dařit. Shromáždili jsme tipy od psychologů, které by tu pravděpodobnost měly zvýšit.

Neexistuje rodič, který by nechtěl, aby jeho dítě bylo úspěšné a v životě se mu dařilo. Samozřejmě také neexistuje stoprocentní recept, který by vám mohl zaručit, že se vám takové dítě podaří vychovat. Nicméně psychologové se shodují, že existují určité výchovné metody, které zvyšují pravděpodobnost, že se vašemu dítěti podaří dosáhnout v životě úspěchů a bude se mu dařit:

1. Nechte ho pomáhat s domácími pracemi.

Pokud se vaše děti nepodílejí na domácích pracích, znamená to, že je musí za ně dělat někdo jiný. A to znamená, že si s sebou do dalšího života nesou poselství, že nemají žádné povinnosti, případně že je za ně splní někdo jiný. Navíc nemá šanci vstřebat cenu práce. Psychologové se shodují, že tím, že se děti podílí na domácích pracích, učí se nejen povinnostem, ale i spolupráci, týmovému duchu a empatii. A to všechno jsou charakterové vlastnosti, které se mu budou v budoucím životě víc než hodit.

2. Učte ho sociální dovednosti.

Dvacetiletá studie, kterou provedli vědci z Pennsylvania State University a Duke University, ukázala, že sociálně zdatné děti, které jsou schopny spolupracovat se svými vrstevníky, jsou vnímány ostatními jako sympatičtí, nedělá jim problémy pomáhat ostatním, porozumět jejich pocitům i řešit aktuální problémy. Navíc podle tohoto výzkumu sociálně zdatní lidé dosahují v průměru vyššího vzdělání a vydělávají více než ti, kteří sociálními dovednostmi příliš neoplývají.

3. Mějte vysoká očekávání.

Výzkum z roku 2001, který provedli psychologové z University of California, mezi téměř sedm tisíci dětmi, zjistil, že ta očekávání, která rodiče kladou na své děti, úzce souvisí s tím, jakého úspěchu děti v životě reálně dosáhnou.

4. Mějte zdravý vztah.

Děti z konfliktních rodin, kde se rodiče buď rozvedli, nebo měli problematický vztah, jsou v životě méně úspěšné než děti z funkčních rodin. Tvrdí to alespoň výzkum provedený na University of Illinois. Svým harmonickým partnerským vztahem dáváte svým dětem do života ten nejlepší vklad.

5. Vzdělávejte se.

Výzkum z roku 2014, provedený na University of Michigan, zjistil, že vysokoškolsky vzdělaní rodiče vychovávají děti, které většinou dosahují stejného stupně vzdělání. Vzdělávejte sami sebe a vaše děti si budou cenit vzdělání a vědomostí stejně.

6. Učte je brzy matematiku.

Počítá vaše dítě rádo a baví ho matematika? Potom má velkou pravděpodobnost, že bude v životě úspěšné. Studie z roku 2007, provedená mezi pětatřiceti tisíci předškoláky, zjistila, že brzké osvojení si matematických znalostí souvisí s budoucím životním úspěchem.

7. Chovejte se k dětem hezky.

Výzkum z roku 2014 zjistil, že ty děti, které mají se svými rodiči hezký vztah, dosahují lepších výsledků v akademických testech, ale mají i lepší kariérní uplatnění a mají uspokojivější vztahy v dospělosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Signály, že máte doma mimořádně inteligentní dítě
6 věcí, které by učitelé chtěli, aby rodiče věděli
10 věcí, které dělají úspěšní lidé jinak
Jak zůstat klidní, když má vaše dítě záchvat vzteku
7 tipů, jak vychovat z dětí čtenáře