Menu
Úvod  › 

Závislost na kofeinu, diagnóza jednadvacátého století

Bez kávy si nedokážete svůj život představit a váš mozek se probouzí pouze po patřičné dávce kofeinu? Nejste v tom sami, závislostí na kofeinu trpí spousta lidí. Jak se projevuje a jak se podepíše na vašem zdraví?

Kofein je stimulativní látka, která se nachází v celé řadě oblíbených nápojů včetně kávy, čaje, kakaa a kolových nápojů. Ačkoli kofein je přísně vzato jednou z drog, jeho vliv na lidské zdraví je kladný i záporný.

Mnoho lidí potřebuje jeden nebo dva hrnky kávy k tomu, aby vůbec začali po ránu fungovat. Někteří používají kofein, když potřebují zůstat v noci vzhůru. Kofein má i další přínosy, o kterých se ví méně. Například může pomoci zabránit rozvoji diabetu, žlučníkových kamenů a Parkinsonovy choroby. Navíc kofein může snižovat riziko rozvoje hypertenze nebo jaterních chorob.

Kofeinová rizika

Nicméně i přes některé zdravotní přínosy existuje i celá řada známých negativních následků kofeinu. Kofein může být návykový a pokud jeho přísun najednou člověk omezí, výsledkem mohou být například intenzivní bolesti hlavy.

Kofein navíc může způsobovat pocity nervozity, nespavost a podrážděný žaludek. Intenzivní konzumace kofeinu vede k bolestem hlavy, pocitům úzkosti a svalového třesu. Lékaři také doporučují omezit příjem kofeinu těhotným ženám, protože kofein může zpomalovat růst plodu a zvyšovat riziko potratu a předčasného porodu.

Závislost na kofeinu

Skutečným problémem je potom závislost na kofeinu. U některých lidí se může rozvinout tolerance ke kofeinu. To znamená, že tito lidé musí zkonzumovat víc kofeinu než ostatní, aby pocítili stejné stimulující účinky. Právě zvýšená tolerance kofeinu je jedním z nejdůležitějších příznaků závislosti.

Naneštěstí lidé obvykle zjistí, že jsou na kofeinu závislí v okamžiku, kdy se pokusí jeho konzumaci omezit. Nejčastější obtíží, která se k minimalizování příjmu kofeinu váže, je úporná bolest hlavy. Pokud je vaše tělo zvyklé na pravidelný přísun kofeinu, máte přibližně padesátiprocentní šanci, že při jeho omezení budete bolestí hlavy trpět. Bolest nastupuje pozvolně a většinou má pulsující charakter.

Dalším symptomem, který provází omezení příjmu kofeinu u závislých osob, je únava. Pravděpodobně nebudete schopni se koncentrovat, budete se cítit podráždění, úzkostní a trpět pocity deprese.

Odvykání kofeinu doprovází podobné symptomy jako chřipku. Možná se vám bude houpat žaludek, budete trpět nevolností, nebo dokonce i zvracet. Budete mít ztuhlé a bolavé svaly. Je možné, že se u vás budou střídat návaly horka a chladu.

Pokud jste skutečně závislí na kofeinu, tyto nepříjemné příznaky se u vás objeví po dvanácti až čtyřiadvaceti hodinách po skončení příjmu kofeinu. Svého vrcholu dostoupí mezi dvaceti a osmačtyřiceti hodinami, kdy se budete cítit nejhůř. Dobrá zpráva je, že nejhorší symptomy odezní během dvou dnů, ačkoli nepříjemně se budete cítit přibližně ještě další týden.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Závislosti