Menu
Úvod  › 

Jakou osobnost má vaše dítě?

Máte doma hmatové, sluchové, vizuální, nebo chuťové dítě? Představujeme vám největší světový hit: klasifikaci osobnosti dítěte podle smyslů.

Ve světě frčí nový trend. Psycholožka Priscilla Dunstanová vydala bestseller Child Sense, ve které tvrdí, že každé dítě má svou dominantní smysl, který určuje to, jak vnímá svět, jak se chová i vztah k jeho okolí. Jak si podle této teorie stojí vaše dítě?

Hmatové dítě

Hmatové děti se projevují nejvíc tělesně. Když jsou šťastné, skáčou. Pokud jsou smutné, vyžadují pomazlení. Ve vzteku zase strkají a mlátí. Nejlépe se učí tím, když si něco mohou samy vyzkoušet.

Malé děti s tímto zaměřením potřebují hodně tělesného kontaktu. Mazlete se s nimi, chovejte, líbejte a hlaďte je. Zejména chlapci však mají problém s tím, že ve vzteku sebou praští na zem a kopou kolem sebe. Zatřeste jimi, polechtejte je, nebo zkrátka udělejte něco "fyzického", co je z jejich afektu probere. Pokud to nezafunguje, odejděte kousek dál od nich. Hmatové děti nejsou rády samy a vidina, že byste opravu odešli, je obvykle vzpamatuje. Hmatovému dítěti kupte hračky,, na kterých se může učit. Ocení zejména kostky, stavebnice, puzzle a další "fyzické" záležitosti.

Sluchové dítě

Sluchové děti vnímají nejvíc lidský hlas a další zvuky. Své pocity vyjadřují především verbálně: hlučně se smějí, usedavě pláčou, křičí vzteky. Jsou logičtí, mají matematický talent a ve všem hledají pořádek a vzorce.

Sluchové děti se snadno lekají, rádi poslouchají hudbu, je velkým problémem dostat je do postele a uspat je. Pokud se vztekají, relativně dobře je uklidníte povídáním si, nebo zpíváním. Klidný hlas a intonace je také vynikajícím způsobem, jak u nich dosáhnout toho, co po nich chcete. Sluchové děti se nejlépe učí a zapamatují si, když jim čtete.

Vizuální dítě

Tento typ dětí se nejlépe učí pozorováním a napodobováním. Vizuální děti rády třídí hračky podle tvaru, barvy, nebo velikosti. Obvykle se rychle naučí číst, měli byste je však držet dál od televize, která je přespříliš rozptyluje. Jako miminka bývají bezproblémové, protože se dlouho zabaví pozorováním svého okolí. Výbuchy vzteku v batolecím období jsou u nich však velmi dramatické až hysterické. Pomůže vám, pokud vztekajícímu se dítěti ukážete barevnou hračku, nebo jinak odvedete jeho pozornost. Největší radost uděláte vizuálnímu dítěti obrázkovou knihou nebo pastelkami.

Chuťové a čichové dítě

Tyto děti jsou velmi intuitivní a zaměřené na emoce. Jsou také velmi citlivé na hlasité zvuky, jasná světla, silné pachy a chutě. Pro miminka tohoto typu je typická velká závislost na dudlíku, pro to, abyste je uklidnili, je nestačí jen pochovat. Po dudlíku se sápou, i když mají strach, nebo je kolem nich příliš mnoho podnětů. Tyto děti vždy spolehlivě uklidníte jídlem, dejte si však pozor na to, abyste je jídlem neupláceli a nezakládali jim tak na obezitu. U těchto dětí je při učení naprosto klíčový vztah s učitelkou, od kterého se odvíjí i jejich úspěch nebo neúspěch ve škole.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Vychováváte samostatné dítě?
7 způsobů, jak vychovat obézní dítě
Výprask dítěte: Co můžete udělat jinak?