Menu
Úvod  › 

Signály, že máte doma mimořádně inteligentní dítě

V malého Einsteina doufá každý rodič. Můžete se jím ale pochlubit i vy, nebo vidíte svého potomka zcela nekritickýma očima. Podle následujících signálů poznáte, že máte doma mimořádně nadané a nadprůměrně inteligentní dítě.

Samozřejmě se od toho neodvíjí rodičovská láska a měli byste je rádi úplně stejně, ať už by směřovaly k akademické dráze, nebo by stěží dodělali základní školu. Možná máte ale podezření, že právě váš potomek disponuje výjimečným nadáním či inteligencí. Podle následujících signálů zjistíte, že máte doma génia:

1. Píše a čte brzy.

Je spousta dětí, které zvládnou číst a psát ještě předtím, než nastoupí do školy. Čím více se jim rodiče věnují a trénují tyto dovednosti s nimi, tím větší je samozřejmě pravděpodobnost, že se to naučí už v časném věku. Nicméně mimořádně inteligentní děti si na to přijdou samy a zkrátka jednoho dne zjistíte, že umí číst a psát, aniž byste je to nějak zvlášť učili. Také velmi rychle přejdou od slabikování k plynulému čtení. Navíc jeví o písmena a psaný text mimořádný zájem a čtou všechno, co jim přijde pod ruku.

2. Mají široký okruh zájmů a září ve všech.

Nadané děti jsou zvědavé a zajímají se o mnoho věcí. Mohou být fascinováni vesmírem, stejně jako klasickou literaturou, nebo sportem. Zajímá je zkrátka prakticky všechno a v řadě oborů jsou vynikající a mají výjimečné vědomosti, či schopnosti. Jakékoli nové informace hltají se skutečnou vášní.

3. Mají fotografickou paměť.

Výjimečně nadané a inteligentní děti absorbují a pamatují si mnohem víc informací než ostatní lidé. Například s nimi jdete do muzea a ony potom doma nakreslí schéma věcí, které jste viděli. Ve škole nemívají žádné problémy s učivem (o chování to platit nemusí), protože si díky své fenomenální paměti pamatují všechno, co se probíralo.

4. Mají výjimečný hudební nebo umělecký talent.

Děti s výjimečným hudebním či uměleckým talentem jsou většinou i vysoce inteligentní. Pokud vaše dítě velmi dobře kreslí, nebo hraje na nějaký hudební nástroj, velmi pravděpodobně bude i inteligentnější než jeho vrstevníci. Takto nadané děti většinou projevují zájem o vážnou hudbu, klasickou literaturu, nebo si rády prohlížejí umělecká díla.

5. Mají smysl pro detaily.

Výjimečně inteligentní děti věnují mimořádnou pozornost detailům a všímají si věcí, které děti v jejich věku běžně opomíjejí. Navíc si tyto detaily i velmi dlouho pamatují, takže jsou například schopné popsat detailně nějaké místo, nebo cestu, kterou jste šli.

6. Jsou k sobě velmi kritické.

Mimořádně nadané děti mají na sebe velmi vysoké nároky a často i přehnaná očekávání v mnoha oblastech. Jsou zkrátka perfekcionisté. Prakticky nikdy se sebou nejsou spokojeni a stále se snaží posouvat dál a hledat na svých výkonech chyby.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články