Menu
Úvod  › 

Batika opět v šatníku ? jak ji nosit?

Když slyším nebo čtu slovo batika, ihned si vybavím velký prádlový hrnec, metrovou dřevěnou vařechu, hromadu triček, různé barvičky na textil v malých papírových pytlíčcích z drogerie a naše první pokusy.

Se sestřenicemi jsme batikovaly vše, co nám pod ruku přišlo. Starší plátěné šaty, rifle, šátky, plátěné pytlíky na bačkory apod. Dokonce jsme si z prostěradel nějakou tu parádu šily a poté daný model podstoupil i uměleckou techniku - batiku. Abych pravdu řekla, nenapadlo by mě, že se s batikou ještě někdy setkám za jiné příležitosti, než ve vzpomínkách. No a je to opět tady. Batika hlásí návrat na scénu.

Zdroj:https://pixabay.com/en/watercolor-batik-painted-paint-1332934/

Co je to vlastně batika?

Předně je důležité si vysvětlit, oč jde. Ne každému je tento pojem zcela jasný. Batika představuje starou uměleckou techniku barvení látek, ale i kraslic, keramiky či dřevěných výrobků. Ke zdobení je možno používat barvy (přírodní i chemické), vosk apod.

Jak batikovat?

Batikovat se dá dnes různě. Za studena, v hrnci na sporáku, v mikrovlnné troubě. Batiku je možné provádět různými metodami - šitím, skládáním, sypáním, namáčením a zapomenout nesmíme, ani na staré dobré Savo.

Díky batiky je možné obnovit staré a nenošené kousky. Stanou se tak z nich trendy oblečky. Máte-li ve vašem šatníku takové oblečení, pak hurá do tvoření. Styl zbodení je zcela na vás. Batikovat můžete stylem, že sami budete překvapení, co vznikne, ale i tak, že si předem vyberete tvary - lístečky, srdíčka, kolečka, šmouhy, fleky, proužky, čtverečky, ornamenty. Díky savosti a poddajnosti některých materiálů přijímat ochotně barvu je batikování vhodné i pro úplné začátečníky.

Jak batiku nosit?

Batiku lze nosit úplně stejně, jako jiné módní trendy. Budete-li mít batikované rifle, pak je vhodné zvolit jednobarevné tričko, aby kouzlo batiky na kalhotách vyniklo a opačně. Jestliže na sebe obléknete batikované tričko, vezměte si k němu další ne-batikovanou věc. Batikou si můžete ozdobit i staré plátěné tenisky a k nim i plátěnou kabelku přes rameno. Pokud patříte k těm tvořivějším, zkuste si vyrobit i zajímavé dekorace - náhrdelník, náramek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články