Menu
Úvod  › 

Co hloupého dělají nemocní lidé?

Smrkají příliš prudce, uvaří si kávu, aby se vzpamatovali a nemají dostatečnou trpělivost, aby nechali léky zapůsobit. Seznamte se s pěti stupidními chybami, které se opakují donekonečna každou chřipkovou sezónu.

Kašlete, smrkáte, kýcháte, máte zvýšenou teplotu a celkově je vám mizerně. Jenže jako obvykle máte pocit, že jste absolutně nepostradatelní a práce by se bez vás absolutně zhroutila. Proto si místo několika dnů v posteli raději sami naordinujete několik prášků a rozhodnete se vyléčit svou chorobu tím, že si jí jednoduše nebudete všímat. Jenže podle odborníků si vůbec neuvědomujete, že i obyčejné nachlazení upozorňuje na vaše vlastní limity. Pomocí volně prodejných léků utlumíte pouze symptomy choroby, ale neděláte vůbec nic s její příčinou. Následující chyby dělá naprostá většina nemocných a jsou skutečně hloupé:

1. Přeháníte to s léky.

Spolknete lék, jenže za patnáct minut se cítíte stále stejně mizerně jako předtím. Takže proč byste se neměli vzít další? Nezabere vám okamžitě jedna značka léku? Nejlepší důvod, proč okamžitě sáhnout po jiné. Podle odborníků je nadužívání léků způsobeno především skutečností, že lidé ve většině případů vůbec nerozumí tomu, jakým způsobem léky fungují. U naprosté většiny případů je potřeba čekat minimálně půl hodiny až hodinu, než medikamenty zaberou. Problém je v tom, že nemocní jsou čato netrpěliví a nedají lékům vůbec šanci, aby mohly zapůsobit. Navíc si neuvětomují, že když to s množstvím léků přeženou, riskují tím rozvoj dalších, nepříjemných, vedlejších symptomů, jako je například malátnost, žaludeční problémy, nebo dokonce poškození jater.

2. Smrkáte příliš prudce.

Klasickou chybou nastydlých lidí je příliš prudké smrkání. Málokdo si totiž uvědomuje, že když smrká příliš prudce a intenzivně, zatlačuje si vlastně hlen do dutin. Vzhledem k tomu, že hlen obsahuje bakterie a viry, může se stát příčinou infekce, ať už je to zánět dutin, nebo třeba zánět středního ucha. Smrkat byste měli mírně a jemně jen tak, abyste si vyčistili nos od přebytečné rýmy.

3. Dáte si kávu.

Uvaříte si kávu, aby vás vzpružila a lépe jste se se svou chorobou vypořádali? Další chyba. Vaše nemocné tělo si potřebuje odpočinout, být v klidu a hlavně být dostatečně hydratované. To, že se pokusíte uměle obelstít jeho přirozené potřeby vám rozhodně neprospěje a nepřispěje k rychlejšímu uzdravení. Navíc káva odvodňuje, takže váš stav ještě zhorší.

4. Máte doma antibiotika pro případ potřeby.

Běžně dostupné léky nezabírají, tak sáhnete do domácí lékárničky po antibiotikách, které jste si tam odložili od poslední choroby? Ačkoli to zní neuvěřitelně, tuhle školáckou a značně hloupou chybu dělá, podle odborníků, spousta lidí. Těžko říct, co je horší: jestli to, že jste minule nevybrali celou dávku antibiotik (a tudíž jste zvýšili rezistenci bakterií), nebo to, že si je svévolně ordinujete na choroby, které možná vůbec nemají bakteriální původ (jako například chřipka, nebo nachlazení), a užíváje je svévolně a dost možná i zbytečně.

5. Stříkáte si nosní sprej ve špatném směru.

Důvod, proč nemůžete při nachlazení a chřipce dýchat, jsou oteklé krevní cévy a sliznice v nose. Nosní spreje způsobují splasknutí oteklých sliznic, takže můžete lépe dýchat. Nicméně byste si měli uvědomit, že nosní spreje se mohou používat maximálně tři dny a především je potřeba aplikovat je ve správném směru, aby měly žádoucí účinek. I když to většina nemocných nedělá, je nutné zasunout sprej paralelně s dýchací trubicí, aby se sprej mohl rozšířit po co největší ploše (a nikoli šikmo, jak to většina lidí dělá).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články