Menu
Úvod  › 

5 onemocnění kloubů, která vás vyřadí z provozu

Sportujete, žijete aktivním životem a předpokládáte, že problémy s klouby se vás budou týkat nejdřív v důchodu? Omyl. Následujících pět kloubních onemocnění vyřazuje z provozu nejčastěji sportovce.

Revmatická artritida

Revmatická artritida je autoimunitním onemocněním, kdy organismus napadá zdravou tkáň kloubů. Nejprve napadá malé klouby na rukou a na nohou. Potom bolestivost postihuje další klouby, jako jsou ramena a lokty. Výzkumy dokázaly, že účinnou prevencí je konzumace vitamínu D. Ty osoby, které měly vysokou hladinu vitamínu D, měly o čtyřiadvacet procent menší pravděpodobnost, že onemocní revmatickou artritidou než ti, jejichž hladina vitamínu D byla nízká.

Osteoartritida

Onemocnění charakterizují značné otoky, ale v počátečních stádiích se ohlašuje většinou obtěžující bolestí, která se postupem času stupňuje. Pokud se chcete této nepříjemné chorobě vyhnout, nezapomeňte se před začátkem cvičení pořádně rozehřát. Sportovní zranění, které si přivodíte ve dvaceti, se může ve čtyřiceti rozvinout v osteoartritidu. Kromě toho je mimořádně důležité, abyste si udržovali zdravou váhu. Čím větší hmotnost budou muset vaše klouby nosit, tím větší je pravděpodobnost, že se u vás rozvine kloubní zánět.

Dna

Vysoká hladina kyseliny močové ve vaší krvi vede k tvorbě krystalů, které se usazují v okolí kloubů. Výsledkem je kloubní zánět a bolest, kterou typicky nejprve pocítíte v palcích. Postižené klouby bolí, natékají a jsou zapálené. Účinnou prevenci představuje omezení konzumace alkoholu a živočišných tuků. Jídelníček bohatý na puriny - látky, které se nachází zejména v červeném mase a mořských plodech - riziko dny významně zvyšují.

Tendinitida - zánět šlachy

Šlachy upevňují sval ke kosti. Tendinitida je zánětem tkáně kolem šlachy, která je zapálená a zanícená, někdy může i otékat. Bolest je nejhorší v noci. Často vzniká následkem příliš velké námahy při sportu, koníčcích, nebo zaměstnání. Snažte se proto vyvarovat příliš velké zátěže bez předchozího tréninku a zátěž zvyšujte postupně.

Burzitida

Burzitida je zánětem tíhových váčků, což jsou vlastně jakési "kapsičky" naplněné tekutinou, které obklopují vazy a klouby. Typickými příznaky jsou otoky a bolest. Burzitida je obvykle způsobena akutním zraněním nebo dlouhodobým přetěžováním. Prevence je stejná jako u zánětu šlach; tedy postupné zvyšování zátěže a nepřetěžování kloubů. Jakmile při sportu ucítíte bolest nebo pnutí v rameni, koleni, nebo lokti, je okamžitě potřeba přestat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Energetické nápoje: Skutečnost, která se vám nebude líbit
Vypadáte starší, než jste? Možná máte nemocné srdce!
Infarkt vás nejspíš sklátí v zimě
Světem se šíří nová nebezpečná střevní infekce
Jak přežít chřipkovou epidemii