Menu
Úvod  › 

Dětské nemoci, které mohou mít i dospělí

Máte je tradičně spojené s dětmi a možná vás ani nenapadne, že by se mohli objevit i u vás. Tato, typicky dětská, onemocnění ale postihují i dospělé. Znáte je?

Možná by vás vůbec nenapadlo, že se s nimi budete potýkat i v dospělosti, protože je máte tradičně spojené s dětstvím, školkou a základní školou. Nicméně tato onemocnění se mohou týkat i dospělých:

ADHD

Každý se někdy cítí úplně mimo, ale pokud neustále zapomínáte věci, pořád chodíte pozdě, jste dezorganizovaní a cítíte, že úkoly a povinnosti každodenního života jsou nad vaše síly, měli byste zpozornět - může se totiž jednat o ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou). Je samozřejmě vysoce nepravděpodobné, že byste ADHD začali trpět až v dospělosti, ale je možné, že vám v dětství nebyla tato porucha diagnostikována. Často se stává, že v dětství nebyly symptomy vaší poruchy rozpoznány, ale přetrvaly do dospělosti, kdy se s nimi musíte vyrovnávat. Bohužel diagnóza ADHD je v dospělosti velmi obtížná. Kromě toho, že jen minimum odborníků umí s ADHD u dospělých pracovat, často dochází k v dospělosti k chybným diagnózám a ADHD je často zaměňováno s poruchami nálady, depresí a podobně.

Zpozornět byste měli, pokud se u vás objevuje výrazný neklid, nervozita, máte potíže s udržením pozornosti, nepamatujete si detaily, máte problémy soustředit se, nebo dotáhnout úkoly do konce. Kromě psychologů vám s ADHD mohou pomoci i sebeřídící techniky, kterými si budete zlepšovat koncentraci i pozornost.

Astma

I když se astma nejčastěji objevuje v dětství, jen málokdo tuší, že vás může postihnout v jakémkoli věku. Objevit se může, když jste na vrcholu sil, nebo klidně i v sedmdesáti. Při astmatickém záchvatu dýchací cesty otečou a stáhnou se. Může k tomu dojít během cvičení, nebo může jít o alergickou reakci na něco, co je aktuálně v vzduchu nebo vašem okolí. Mezi nejběžnější astmatické spouštěče patří pyl, prach, kouř, či roztoče. Váš imunitní systém následkem tohoto podráždění začne produkovat chemikálie, které jsou příčinou stažení průdušnice.

Mezi typické příznaky astmatu patří dýchavičnost, tíha či bolest na hrudi, hvízdavý dech, nebo dlouhotrvající kašel. Při podezření na astma je vždy nutné kontaktovat lékaře, který vám předepíše patřičné léky.

Plané neštovice

Plané neštovice jsou typicky dětským onemocněním, ale klidně je můžete dostat i v dospělosti. Pokud jste je v dětství neprodělali, můžete je chytit v jakémkoli věku. Jenže na rozdíl od dětského průběhu mohou vést v dospělosti k závažným problémům, jako je bakteriální zápal plic, nebo i sepse. Typicky se neštovice projevují svědící vyrážkou, která se postupem času změní v puchýřky. Spojené jsou i s vysokou horečkou, únavou, ztrátou chuti k jídlu a bolestmi hlavy. Pokud jste neměli neštovice jako dítě, informujte se na možnost očkování.

Černý kašel

Černý kašel je mimořádně nebezpečný zejména pro malé děti, nicméně objevit se může i u dospělých osob. I když u dospělých se jen málokdy objevují život ohrožující komplikace, stále jste přenašeči, kteří mohou nakazit děti ve vašem okolí. Obvyklými symptomy jsou horečka, rýma, zácpa, ale především silný kašel, který trvá déle než dva týdny. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře, který infekci přeléčí antibiotiky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Znáte lékařskou hantýrku?
10 signálů, že máte nejspíš nemocné ledviny
Jak si spolehlivě zhoršit chřipku
Podivné chutě, které signalizují zdravotní problémy
10 signálů, že má vaše dítě Aspergerův syndrom