Menu
Úvod  › 

Kašel není vždy příznakem nemoci

Chřipková sezóna je v plném proudu a všichni ve vašem okolí kašlou a smrkají jako o život. Věděli jste ale, že ne všechny tyto projevy jsou projevem nemoci? Kašel a kýchání je totiž podobně "nakažlivé" jako zívání.

"Lidé nejsou zdaleka natolik racionálními tvory, za které samy sebe považují. Funguje u nás stádní efekt a bez přemýšlení napodobujeme spoustu činů, které si ani neuvědomujeme," říká pro server msn Robert Provine, profesor psychologie na univerzitě v Baltimoru. "Zíváme, když zívají ostatní lidé. Smějeme se, když se smějí ostatní. A stejně tak kašleme, když kašlou lidé kolem nás." Profesor psychologie sice připouští, že na téma "nakažlivosti" (míněno ve významu napodobování) kašle nebyl zatím proveden relevantní výzkum, protože všechny studie se zaměřují na zdravotní aspekty kašle a jeho tlumení. Nicméně je přesvědčen, že v případě kašle a kýchání platí stejné mechanismy jako například u zívání.

"Zatím ještě nevím, co je příčinou tohoto chování," říká. "Jedním z možných vysvětlení je to, že máme v mozku mechanismus, který při detekci určitých zvuků zahájí automaticky opakování. To znamená, že když slyší smích nebo zívnutí, má tendenci je zopakovat. Další možností je, že když uslyšíme kašel někoho jiného, přitáhne to automaticky pozornost k vlastnímu krku a cítíme nutkání si odkašlat."

"Můžete kašlat, když si potřebujete pročistit krk, ale stejně tak může být kašel prostředkem k získání něčí pozornosti. Kašel může být jakýmsi paralingvistickým signálem a je významově mnohem bohatší, než si většina lidí myslí," říká psycholog a dodává, že lidé by mu měli věnovat více pozornosti, než doposud dělají. Provine tvrdí, že kašlání stejně jako mrkání očima je zcela klíčové a oboje můžete dělat podvědomě a nekontrolovaně, stejně jako s použitím vůle a kontroly.

"Můžete si vybrat, zda zakašlete, nebo se může jednat o reflex. A kašlání stejně tak může být otázkou života a smrti. V kritických situacích je klíčové dostatečné zásobení kyslíkem. Pokud nemůžete zakašlat, dochází ke kumulaci tekutin a hlenů, které můžou vést až ke smrti, například v případě topení se."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
8 důvodů, proč pořád kašlete