Menu
Úvod  › 

Vypadáte starší, než jste? Možná máte nemocné srdce!

Hádají vám lidé víc, než je váš skutečný věk? Možná je důvodem skryté onemocnění vašeho srdce.

Prořídlé vlasy, vrásčitý ušní lalůček, nebo přímo pleš se vám mohou jevit jako naprosto neškodné příznaky poněkud předčasného stárnutí, jenže ve skutečnosti se vás jimi vaše tělo možná snaží upozornit, že s vaším srdcem není všechno v pořádku.

Dánští vědci zjistili, že lidé mají o devětatřicet procent větší pravděpodobnost, že jejich srdce onemocní, a o sedmapadesát procent větší pravděpodobnost, že dostanou srdeční záchvat, pokud mají minimálně tři z následujících čtyřech signálů: plešatění na temeni hlavy, ustupující vlasová linie, vrásčité ušní lalůčky a ložiska tuku na očních víčkách. Právě kvůli těmto charakteristikám jim ostatní hádají obvykle o několik let více, než jim skutečně je.

Autoři studie, která byla provedená na Kodaňské univerzitě, upozorňují na to, že pokud vypadáte starší než ve skutečnosti jste, je možné, že se vám vaše tělo snaží naznačit, že s vaším srdcem není všechno v pořádku. I když přesný důvod spojitosti mezi znaky předčasného stárnutí a zvýšeného rizika srdečního onemocnění zůstává neobjasněný, podle autorů výzkumu může pomoci tento závěr významně pomoci v prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Výzkumu se zúčastnilo víc než deset tisíc lidí ve věku na čtyřicet let. Po dobu trvání výzkumu téměř tři a půl tisíce respondentů onemocnělo se srdcem a sedmnáct set respondentů dostalo srdeční záchvat. Vědci se zaměřili na šest příznaků stárnutí a zjistili, že pouze dva z nich - vrásky a šedivé vlasy - neznamenají zvýšené riziko kardiovaskulárních problémů.

Výzkum, kterého se zúčastnilo stejné množství mužů jako žen, navíc zjistil, že plešatící muži mají o čtyřicet procent větší riziko srdečního záchvatu než jejich kolegové s bujnou kšticí. Předpokládá se, že souvislost mezi úbytkem vlasů a vyšším rizikem srdečního onemocnění je způsobena hladinou testosteronu. Přesná souvislost mezi vrásčitými ušními lalůčky, tukovými ložisky na očních víčkách a rizikem srdečního záchvatu zatím není známa, nicméně riziko se s přítomností těchto příznaků rapidně zvyšuje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč se vám vyplatí provozovat sex
Tříminutový test: V jaké formě je vaše srdce?
Nejnebezpečnější situace pro vaše srdce
Test: Hrozí vám infarkt?