Menu
Úvod  › 

7 věcí, které by měli otcové dcer dělat

Být otcem dcery není nic jednoduchého. Víte, na co se připravit a co nikdy nedělat? Následujících sedm věcí byste měli vědět a zařídit se podle nich.

1. Chtějí být milovány.

Zkuste se zamyslet nad tím, kolik času s ní trávíte, nakolik jí projevujete své city a nakolik své špatné svědomí uplácíte nákupy věcí a dárků. Je samozřejmé, že lásku a projevy citů potřebují dcery stejně jako synové, ale podle psychologů mají dcery častěji pocit, že jim otcové své city neprojevují dostatečně intenzivně. Je tomu tak údajně proto, že syny otcové poplácávají častěji po ramenou a projevují jim uznání za úspěch v oblasti, která je jim blízká (například ve sportu), zatímco u dcer obtížněji hledají formu, jak vyjádřit svou lásku.

2. Ovlivňujete jejich výběr budoucího partnera.

Měli byste si uvědomit, že právě vy jste tím vzorem, podle kterého si bude vaše dcera jednou vybírat svého partnera. To, jakým způsobem se chováte k její matce, utváří její názor na muže. Pokud tedy například na její matku pravidelně křičíte, bude to považovat za normální chování a ani jí nenapadne se v budoucnu ohradit, až bude nějaký muž křičet na ní. A naopak; pokud od vás vstřebá gentlemanské chování, bude jej vyžadovat i od svých partnerů. Její budoucnost tak máte doslova v rukou.

3. Obtížné koníčky.

Připravte se na to, že její oblasti zájmů a koníčky pro vás časem budou pravděpodobně stále nesrozumitelnější a neuchopitelnější. Všechna ta růžová, dívčí chichotání, deníčky a poníci s nesmyslně dlouhými barevnými hřívami budou představovat nápor na váš zdravý rozum. Nečeká se ale od vás, že jim budete fandit, stačí, když budete dělat své dceři společníka a diváka jejích her, když vás o to požádá.

4. Povídejte si.

Využijte každé příležitosti, kdy si s ní budete moci povídat a kdy o to ještě bude stát. Záhy přijde obtížné období dospívání, kdy o vaše názory zřejmě příliš stát nebude a jen s největšími obtížemi budete pronikat do jejího osobního prostoru. Pokud si založíte kvalitní vztah, kdy bude vědět, že za vámi kdykoli může přijít a promluvit si s vámi, časem se vám to bude velmi hodit.

5. Budujte jí sebevědomí.

Existují věci, které pro svou dceru mohou udělat pouze otcové, a matky je dost dobře nemohou zastat. Jednou z nich je budování sebevědomí. Jestliže jí složíte kompliment ohledně šatů, či nového účesu, bude to vnímat úplně jinak než pochvalu, které se jí dostane od matky. Chvalte ji co nejčastěji a budujte v ní pocit, že je jedinečná, může dokázat prakticky všechno a že jste na ni velmi hrdí.

6. Mějte čas sami pro sebe.

Stejně tak jako je důležité, aby občas trávila čas jen sama se svou matkou a mohly si udělat "dámskou" chvilku se vším, co k tomu náleží, je podstatné, aby měla možnost trávit čas jen s vámi. Vyjeďte si na výlet jen sami dva, nebo se třeba jen jděte projít a udělejte s těchto společných chvil tradici. Časem se z nich stanou velmi příjemné vzpomínky i obrovská investice do vašeho vztahu.

7. Naučte ji prohrávat.

Od synů se jaksi automaticky předpokládá, že se budou snažit zvítězit, ale naučí se i chlapsky přijímat porážku. Dcerám se více ustupuje a podvědomě se je snažíte chránit před hořkostí porážky, aby nebyly příliš smutné/hysterické. Dejte své dceři do života ten nejlepší vklad a naučte ji prohrávat. Nedělejte z porážky tragédii, ale ani ni nezlehčujte jako nepodstatnou věc. Je pravděpodobné, že od otce to přijme výrazně lépe než od matky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Táta