Menu
Úvod  › 

8 nemocí, které přepsaly historii

Tuberkulóza, syfilis, AIDS, pravé neštovice, nebo dýmějový mor. Představujeme vám osm nemocí, které se nesmazatelně zapsaly do historie.

Často se tvrdí, že běh dějin určují velké bitvy, války, králové, diktátoři a prezidenti. Jenže do historie lidí zasahují ještě další faktory, mnohem mnohem menší, přímo mikroskopické, ale mnohem zásadnější a záludnější než diktátoři nebo války. Parazity, bakterie, viry. Seznamte se s osmi nemocemi, které zásadním způsobem přepsaly lidskou historii.

Pravé neštovice

Jde o jedinou infekční chorobu, která byla zcela vymýcena za pomoci očkování. Očkovací látka byla vyvinuta poté, co na neštovice zemřely statisíce lidí. Tento úspěch dává naději, že by vědci mohli v budoucnu zvítězit i nad dalšími chorobami.

Tuberkulóza

Boj proti TBC byl prvním velkým úkolem pro antibiotika. Omezení výskytu tuberkulózy výrazně napomohla i pasterizace mléka, která zabránila jeho kontaminaci choroboplodnými zárodky.

Syfilis

V minulosti se syfilis léčila za pomoci rtuti, která zanechávala na nemocných naprosto devastující následky. Právě to vedlo k rozvoji chemoterapie. Díky hledání vhodného léku na syfilis, která kosila lidi po statisících, byla vyvinuta celá řada léků.

AIDS

Poprvé se svět dozvěděl o záhadné infekci řádící především mezi homosexuály v osmdesátých letech. Od té doby se rozšířila po celém světě a stála život miliony lidí. I když v současné době máme k dispozici řadu léků, které dokáží rozvoj a postup AIDS zbrzdit, nedokážeme ho zcela zastavit nebo nemoc vyléčit. Stejně tak se nedaří kontrolovat její šíření.

Chřipka

Jen málo chorob se dokáže šířit tak bleskovou rychlostí jako chřipka. A stejně tak existuje jen málo chorob, které by chřipce mohly konkurovat v počtu úmrtí. I přes to, že existuje očkování proti chřipce, jedná se pravděpodobně o nejrozšířenější nemoc na světě.

Černý mor

Vědci často přirovnávají černý mor k AIDS. Obě epidemie decimovaly populace po tisících, byly a jsou spojené s předsudky, izolací, strachem a panikou. U černého moru k tomu navíc přistupovalo nepochopení jeho podstaty a příčiny, což nahrávalo jeho dalšímu šíření.

Cholera

Nedostatečná kanalizace a nedostatek čisté vody, to jsou ideální podmínky pro šíření cholery, která je stále častá v mnohých částech světa. Už v devatenáctém století bylo jasné, že cholera pochází z vody, ale bakterii se nedařilo identifikovat ještě dalších několik let.

Malárie

Jedna z nejsmrtelnějších infekcí v historii stála životy miliony lidí. Na světě je malárií nakaženo přes tři sta milionů lidí a tři miliony z nich ročně zemřou. Právě malárie ukázala na důležitost kontrolování rizikových faktorů (konkrétně nakažených moskytů), které jejímu šíření napomáhají.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 bolestí, které nesmí muži ignorovat
Test: Vyznáte se v nemocech?
Test: Znáte nemoci slavných?