Menu
Úvod  › 

Při rybičkové pedikúře se přenáší infekce a nemoci

Lidé s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním jsou vystaveni zvýšenému riziku, že se při kontroverzní rybičkové pedikúře nakazí infekcí. Varují před tím odborníci.

Pedikúra za pomoci rybiček Garra Rufa, které vám "okusují" šupinky mrtvé kůže, zažívá v posledních letech obrovský boom. Kdekdo je ochotný zaplatit za to (jedno sezení stojí 500 - 600 Kč), že se posadí s nohama v akváriu a nechá si okusovat paty hejnem rybek. Jenže tato metoda má řadu "ale" a od konce minulého roku je dokonce v některých státech USA (například v Texasu, Floridě, Washingtonu) zakázána kvůli možnosti šíření chorob a infekce.

Toto doporučení bylo vydáno The Health Protection Agency (HPA) a uvádí se v něm, že infekce se může šířit z ryby na člověka, z vody na člověka i ze člověka na člověka, přičemž k přenosu dochází skrz vodu, ryby, nebo povrch nádrží, které často nejsou udržovány v dostatečné čistotě.

Deník Daily Mail dokonce varuje, že podle odborníků se mohou při rybičkové pedikúře přenášet takové choroby jako je žloutenka typu C nebo virus HIV. Voda v nádržích se totiž mezi jednotlivými klienty nevyměňuje a pokud do ní krvácí člověk nakažený HIV nebo žloutenkou, existuje riziko, že nakazí dalšího klienta, který do nádrže ponoří nohy těsně po něm. Riziko je, podle odborníků, sice velmi nízké, nicméně nelze jej vyloučit. Oproti tomu lékaři z Health Protection Agency (HPA) považují možnost přenosu HIV při rybičkové pedikúře za prakticky vyloučený.

I když riziko přenosu infekce je nízké, lékaři doporučují, aby tuto proceduru nepodstupovali nemocní cukrovkou, či lupenkou. Vyvarovat by se jí také měli lidé s otevřenými rankami, odřeninami, či jakkoli narušeným povrchem kůže (boláky, puchýře atd.)

Dermatologové, kteří se k tomuto tématu pro list The Telegraph vyjadřovali, tvrdí, že pokud kosmetické salóny dodržují předepsané hygienické standardy, riziko přenosu by mělo být minimální. Nicméně pro některé jedince tato hygienická procedura není vůbec vhodná a měli by se jí vyvarovat. Pracovníci kosmetických salónů by se svých klientů před zahájením rybičkové pedikúry měli vyptat na zdravotní omezení a případné choroby, které by riziko nákazy zvyšovaly. A to je právě jedna z oblastí, která je při této proceduře často zanedbávána.

Pokud se na rybičkovou pedikúru chystáte i vy, počkejte nejprve, až se vám zahojí všechny otevřené rány a zranění. Stejně tak se jí vyhýbejte, pokud trpíte jakýmikoli problémy nohou, nebo kožním onemocněním. Prohlédněte si, zda je salón, který ji poskytuje, čistý a v jaké čistotě je jeho vybavení. Po proceduře si minimálně dva následující dny neholte nohy.!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak získat perfektní obočí
Akné u dospělých: Co ho může spustit
Chyby v líčení, které vás udělají starší
Test: Jaký máte vztah ke svému tělu?
5 způsobů, jak se zbavit vrásek