Menu
Úvod  › 

Typicky ženské nemoci, kterými trpí i muži

Jsou tradičně spojovány s ženami, ale mohou jimi trpět i muži. Představujeme vám nemoci, na které byste si měli dávat pozor.

Nejspíš vás vůbec nenapadne, že by se mohly objevit u vás, protože jsou tradičně spojovány se ženami a vy jste muž. Právě kvůli tomu jsou tyto nemoci u mužů často podceňované. Víme, na co byste si měli dát pozor:

Anorexie a poruchy příjmu potravy

I když na jednoho muže s poruchou příjmu potravy připadá devět žen se stejnou diagnózou, počet postižených mužů stále stoupá. Motivace mužů k hubnutí je, podle odborníků, odlišná od žen, které se chtějí co nejvíc přiblížit vychrtlému ideálu krásy. U mužů problémy s příjemem potravy obvykle začínají intenzivním sportováním a touhou po svalnaté a atletické postavě. U některý z nich se k tomu časem přidá touha žít co nejzdravěji, proto začnou ze svého jídelníčku škrtat celé skupiny potravin, až se ve finále dopracují k anorexii nebo bulimii. I když jsou mužské pohnutky vedoucí k poruše příjmu potravy odlišné od ženských, nemoc se u nich projevuje stejnými příznaky.

Rakovina prsu

Možná vás nikdy nenapadlo, že byste se měli obávat rakoviny prsu. Rakovina prostaty, rakovina tlustého střeva, či rakovina plic jsou jasně mužskými záležitostmi, ale rakovina pstu? Jenže skutečnost, že je rakovina prsu stokrát častější u žen než u mužů, rozhodně neznamená, že by se mužskému pohlaví zcela vyhýbala. Řada rizikovaných faktorů tohoto onemocnění (věk, rodinná anamnéza, nadměrná konzumace alkoholu, obezita) je stejná u obou pohlaví. Některé rizikové faktory jsou však paradoxně častějí u mužů, jako jsou například jaterní onemocnění, či vystavení potenciálně nebezpečným látkám. A bohužel pokud už vás rakovina prsu postihne, prognóza u mužů je výrazně horší než u žen.

Osteporóza

Osmdesát procent případů osteoporózy tvoří ženy, což však neznamená, že by se toto onemocnění mužům vyhýbalo. Postižených mužů navíc stále přibývá. Například podle amerických statistik trpělo osteoporózou na území USA v roce 2002 víc než čtrnáct milionů mužů, ale v roce 2020 už to bude víc než dvacet milionů. Dopad osteoporózy na lidské zdraví je u žen i u mužů velmi podobný. Pokud zůstane neléčena, výrazně zvyšuje riziko fraktur, způsobuje intenzivní bolesti a může vést až ke ztrátě hybnosti.

Mužská menopauza

Ačkoli se o menopauze hovoří zejména se ženami, i muži trpí její obdobou. Jedná se o hormonální změny, které přichází s věkem a odborníci o nich mluví jako o mužské menopauze. Spolu s postupujícími roky se u mužů objevují podobné hormonální změny jako u žen. V jejich těle klesá hladina testosteronu a naopak se zvyšuje riziko rozvoje osteoporózy a zvětšení prsních žláz.

HPV

HPV, neboli lidský papillomavirus, je závažnou diagnózou, protože u žen je spojován se zvýšeným rizikem rozvoje rakoviny děložniho čípku. Nicméně tato diagnóza se může vyskytnout i u mužů. Nakazit se jí může v podstatě jakákoli sexuální aktivní osoba. A i když muži nemají děložní čípek, je v jejich případě spojována se zvýšeným rizikem jiných druhů zhoubného bujení, jako je například rakovina krku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Mužská menopauza - co potřebujete vědět
5 věcí, které byste měli vědět o mužském mozku
Největší mýty o mužské impotenci
5 signálů, že jste zralí na psychologa
6 překvapivých věcí, kterými se dá nakazit