Menu
Úvod  › 

6 nejhorších a nejkurióznějších nemocí světa

Nemoc ze špatně dezinfikovaných kontaktních čoček, ryba, která se vám zavrtá do penisu, říční slepota nebo předčasné stárnutí. Představujeme vám šest nemocí a zdravotních problémů, které byste zcela jistě nechtěli nikdy dostat.

Jistě, každá nemoc je nepříjemná. Existují ale onemocnění, která uvádějí v úžas odborníky a pro nemocné představují ve většině případů konečnou stanici. Nechte se pozvat na exkurzi po skutečně kuriózních a zároveň strašných zdravotních komplikacích, které vás mohou stát život. Hypochondři mohou číst pouze na vlastní nebezpečí!

Nekrotizující fasciitida

Nekrotizující fasciitida - často známější spíš pod názvem "bakterie, požírající tkáně" - je vlastně infekcí, která může být způsobena hned několika různými druhy bakterií. Dochází k ní v okamžiku, kdy bakterie proniknou hluboko do podkožních tkání. V příznivých podmínkách se umí velmi rychle rozmnožovat a produkují toxiny, které rozkládají tělesné tkáně. Pokud má být vůbec nějaká naděje na vyléčení, je s léčbou potřeba začít okamžitě a přistoupit k razantním chirurgickým zákrokům, jako je například amputace. Jestliže je však infekce neléčena včas, je téměř nevyhnutelně smrtelná.

Otrava paralytickým jedem z měkkýšů (PSP)

Koho může postihnout? Kohokoli, kdo si pochutnává na jakýchkoli měkýšších (nejčastěji mušlích, nebo ústřicích). Pokud vás tato roztomilá záležitost postihne, nejprve vás začnou brnět prsty u rukou i na nohou, pak přestanete mít kontrolu nad svými končetinami, přidá se bolest břicha, zvracení a průjem, nakonec nebudete schopni se nadechnout a tím skutečně skončíte. Smrt nastane během třiceti minut a zatím není známý protijed. Nejsmutnější na tom je skutečnost, že infikovaní měkkýši vypadají i chutnají stejně jako jacíkoli jiní. Smrtelné toxiny mohou být identifikováni pouze v laboratoři.

Předčasné stárnutí (progerie)

Progerie je vzácná genetická porucha, která způsobuje zrychlené a předčasné stárnutí dětí, u kterých se vyvíjí stařecký vzhled. Děti v prvních letech života přestávají růst, přijdou o vlasy a obočí a na jejich obličeji se objeví vrásky, což jim dodává vzezření starých lidí. Na toto onemocnění neexistuje lék a nemocní se většinou nedožijí konce puberty.

Akantamébová keratitida

Jde o vzácné onemocnění, které způsobuje zánět rohovky postihující především nositele kontkatních čoček. Provází ji kruté bolesti a ústí většinou v oslepnutí. Améba, které toto onemocnění způsobuje, je velmi častá a najdete ji například i v kohoutkové vodě. Pětaosmdesát procent onemocnění se objeví mezi nositeli kontaktních čoček, kteří ve snaze ušetřit nepoužívali na čištění svých čoček sterilní roztok, ale obyčejnou vodu.

Říční slepota (Onchocerciasis)

Tato strašná choroba je druhou nejčastější příčinou oslepnutí na celém světě. Je způsobena hlísticí, která žije především v afrických řekách. Červi se s vodou dostávají do lidského těla, kde mohou přežívat až čtrnáct let. Zde potom produkují miliony dalších jedinců, larvy napadají tělesné tkáně, způsobují rozsáhlá poškození a mimo jiné i slepotu a úporné bolesti.

Candiru, ryba v penisu

Candiru můžete potkat v Amazonce a nejspíš si jí ani nevšimnete, protože dorůstá do délky maximálně pěti centimetrů. Pokud se ale potkáte na kratší vzdálenost, nikdy na toto setkání nezapomenete. Tato ryba totiž dokáže detekovat i minimální koncentraci soli ve vodě (například když do ní močíte). Pak putuje proti proudu a usídlí se ve vaší močové trubici. Problém je v tom, že na sobě má zpětné háčky, které znemožňují její vytažení a o způsobech jejího vyproštění koluje množství příšerných historek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nejneužitečnějších částí vašeho těla
7 nejabsurdnějších zákonů světa
5 nejčastějších lékařských chyb, které vídáte v seriálech
7 věcí, které o sobě nevíte
7 divných věcí, které děláte každý den