Menu
Úvod  › 

Nemoci, ke kterým vede nedostatek spánku

Flámujete, nebo pracujete po nocích? Potom se připravte na velké zdravotní problémy. Následujících šest nemocí vám hrozí, když nebudete dost spát.

Kardiovaskulární onemocnění

Výzkum publikovaný v roce 2010 v magazínu Sleep, který realizovali vědci na West University School of Medicine, obsáhl dala více než třiceti tisíc lidí. Odborníci zjistili, že ti lidé, kteří spí v noci méně než sedm hodin, mají mnohem větší riziko, že je postihne kardiovaskulární onemocnění. Riziko je víc než dvojnásobné u žen, které spí méně než pět hodin za noc.

Diabetes

Podle studie, která byla zveřejněna v magazínu Diabetes v roce 2011, lidé trpící diabetem typu 2 spí v noci mnohem hůře. Výzkum provedli lékaři z University of Chicago a Northwestern University a zjistili, že u lidí s cukrovkou se mnohem častěji objevuje nespavost a problémy se spánkem než u ostatních lidí. Pokud se tedy v noci převalujete, zíráte do stropu a nemůžete zabrat, je načase nechat se vyšetřit svým praktickým lékařem, zda náhodou netrpíte cukrovkou.

Rakovina prsu

Vědci z Tohoku University v Japonsku shromáždili data od téměř čtyřiadvaceti tisíc respondentů ve věku od čtyřiceti do devětasedmdesáti let. Zjistili, že ti lidé, kteří spí méně než šest hodin denně mají o dvaašedesát procent větší riziko, že se u nich objeví rakovina prsu v porovnání se zbytkem populace.

Problémy s močovou inkontinencí

Podle závěrů výzkumu, zveřejněného v květnu 2011 v American Urological Association, vede nedostatek spánku ke vzrůstajícím problémům s inkontinencí. Výzkumu se zúčastnilo víc než čtyři tisíce mužů a žen ve středním věku. Jeho autoři zjistili, že pět let nedostatečného spánku (méně než pět hodin za noc) zvyšuje riziko močové inkontinence o osmdesát až devadesát procent. Podle teorie autorů výzkumu je tomu tak proto, že nedostatek spánku vede k zánětlivým procesům, jejichž důsledkem je inkontinence.

Rakovina tlustého střeva

Více než tisíc respondentů se zúčastnilo výzkumu z roku 2011 provedeného v Case University. Vědci zjistili, že ti lidé, kteří spí méně než šest hodin za noc, mají o sedmačtyřicet procent větší pravděpodobnost, že se u nich objeví rakovina tlustého střeva. Riziko už je výrazně menší u těch, kteří spí denně minimálně sedm hodin.

Předčasné úmrtí

Desetiletý výzkum, kterého se zúčastnilo šestnáct tisíc lidí, a vedli ho lékaři z univerzity v Kodani, prokázal spojitost mezi nedostatkem spánku a rizikem předčasného úmrtí. Podle něj muži, kteří mají problémy se spánkem, umírají mnohem dříve než jejich vrstevníci, kteří spí dobře. Ti muži, kteří se probudí minimálně třikrát za noc, mají pětkrát větší sebevražedné tendence.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 důvodů, proč byste měli spát víc
Nejlepší a nejhorší polohy pro spánek
Muži myslí na jídlo a spánek stejně často jako na sex
Překvapivé důvody, proč jste neustále unavení