Menu
Úvod  › 

10 signálů, že máte nejspíš nemocné ledviny

Nemluví se o nich tak často jako o jiných chorobách, ale mohou vám nenávratně poškodit zdraví, nebo dokonce vás mohou stát i život. Následující signály by vás měly varovat, že s vašimi ledvinami není všechno v pořádku.

1. Jste neustále unavení.

Jste permanentně vyčerpaní, máte málo energie a problémy se soustředěním? Snížená funkce ledvin vede k hromadění toxinů a zplodin v krvi. A právě to může být příčina toho, že se cítíte unavení, slabí a jen obtížně se koncentrujete. Navíc další komplikací onemocnění ledvin je anémie, jejímž průvodním znakem je také slabost a únava.

2. Máte problémy se spánkem.

Pokud ledviny nepracují správně, toxiny zůstávají v krevním oběhu místo toho, aby opouštěly tělo společně s močí. Důsledkem toho mohou být potíže se spánkem. Existuje také spojení mezi obezitou a chronickým onemocněním ledvin a spánková apnoe se častěji objevuje právě u chronického onemocnění ledvin.

3. Vaše kůže je suchá a svědí.

Zdravé ledviny zastávají v těle celou řadu důležitých funkcí. Odstraňují odpadní látky a nadbytečnou tekutinu z těla, pomáhají při tvorbě červených krvinek, udržují silné kosti a zodpovídají za správné množství minerálů v těle. Suchá a svědící kůže může být signálem porušené rovnováhy minerálů a stejně jako onemocnění kostí může být příznakem rozvinutého onemocnění ledvin.

4. Chodíte močit častěji.

Pokud chodíte na malou mnohem častěji - a zejména v noci - může se jednat do další příznak onemocnění ledvin. Pokud jsou ledviny poškozené, frekvence močení se může razantně zvýšit.

5. Krev v moči.

Krev v moči je poměrně spolehlivým signálem, že s vašimi ledvinami není všechno v pořádku. Zdravé ledviny nedovolí, aby se krvinky dostaly do moči. Právě při poškození ledvin krvinky "prosáknou" ven z krevního oběhu do moči. Přítomnost krve v moči může být signálem tumoru, ledvinových kamenů, nebo infekčního onemocnění.

6. Vaše moč je zpěněná.

Napěněná moč je znakem přítomnosti proteinů v moči. "Pěna" na moči vypadá podobně jako lehce vyšlehaný vaječný bílek, nebo jako shluk bublin. Každopádně by takto zdravá moč vypadat neměla.

7. Máte pytle pod očima.

Proteiny v moči jsou časným signálem toho, že ledviny nepracují tak, jak by měly. A právě oteklé oči nebo "pytle" pod očima vznikají v důsledku nízké hladiny proteinů v těle.

8. Máte oteklé kotníky.

Pokud se potýkáte s oteklými kotníky a nohama, měli byste zpozornět. Snížená funkce ledvin může vést k zadržování sodíku v těle, což zase vede k otokům kotníků a nohou. Otoky v oblasti dolních končetin mohou být také příznakem srdečního onemocnění, choroby jater, nebo chronických žilních problémů.

9. Nemáte chuť k jídlu.

Hromadění toxinů v těle v důsledku onemocnění ledvin může vést k absenci chuti k jídlu.

10. Máte svalové křeče.

Nerovnováha elektrolytů a svalové křeče je častým příznakem ledvinového onemocnění. Ke svalovým křečím například významně přispívá nízká hladina vápníku, nebo fosforu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 příznaků, podle kterých poznáte rakovinu ledvin
Překvapivé způsoby, jak si ničíte zdraví
Překvapivé věci, na kterých můžete být závislí
10 signálů, že je to rakovina kůže
6 vážných symptomů, které u dětí nikdy nesmíte ignorovat
Test: Znáte lékařskou hantýrku?