Menu
Úvod  › 

Tělesně trestané děti jsou více nemocné

Řídíte se heslem: Škoda rány, která padne vedle? Potom byste měli vědět, že fyzické tresty pravděpodobně zvyšují nemocnost dětí.

Děti, které jejich rodiče fyzicky trestají, mají v pozdějším věku mnohem víc zdravotních problémů, tvrdí nejnovější studie. Vědci zjistili, že ty děti, které byly v dětském věku tělesně trestané, mějí v pozdějším věku vyšší riziko obezity, artritidy a kardiovaskulárních onemocnění. Tělesné tresty jsou definovány od uhození, přes klasický "výprask", ale například i postrčení.

Odborníci si nejsou jisti, zda tělesné tresty přímo způsobují zdravotní problémy v pozdějším věku, ale zcela jistě existuje mezi těmito skutečnostmi souvislost. Navíc psychologové dodávají, že fyzické trestání dětí nenapravitelně poškozuje dětskou psychiku. Řada studií dokázala souvislost mezi tělesnými tresty a problémy s agresivitou dětí či horší psychickou rovnováhou. Autoři studie zdůrazňují, že děti potřebují disciplínu, nicméně jejich poslušnost si nelze vynucovat tělesnou převahou.

K těmto závěrům vědci dospěli po analyzování více než čtyřiadvaceti tisíc respondentů. Z nich čtyři procenta uvedly, že byly jako děti pravidelně fyzicky trestáni. Vědci se potom zaměřovali na výskyt zdravotních problémů u této skupiny s tělesnými tresty oproti ostatném. Například výskyt obezity byl u fyzicky trestaných jedinců jednatřicet procent oproti šestadvaceti procentům v běžné populaci. O dvě a půl procenta byl u této skupiny také vyšší výskyt artritidy a o dvě procenta vyšší výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Celkově se zvyšuje, podle autorů výzkumu, riziko zdravotních problémů v důsledku tělesných trestů o osm procent.

Vliv má i četnost fyzických trestů. Ze všech tělesně trestaných, uvedlo třicet osm procent, že je rodiče trestali pravidelně a poměrně často. Čím častější tělesné tresty však děti zažívají, tím intenzivnější jsou jejich problémy, které se postupem času objeví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 zásad skvělých otců
Jak vychovat šťastné dítě
Děti a domácí práce: Jak je zapojit
Děti milujících otců se chovají lépe než ostatní
7 věcí, které musíte dětem odpustit