Menu
Úvod  › 

Muži versus ženy: Kdo z nich lépe snáší nemoci?

Úsloví o mužské smrtelné rýmičce je notoricky známé, ale opravdu jsou muži větší hypochondři a víc své nemoci prožívají? Zjišťovali jsme, jak to mají muži a ženy se svými chorobami.

"Když se můj manžel rozhodne, že bude umírat, je úplně jedno, jakou hodnotu ukazuje teploměr. Leží v posteli, vzdychá, heká, nikdo nesmí hlasitěji promluvit, protože jeho ták strašně bolí hlava a všechny kolem komanduje a nechává se obsakovat. Ale když jsem nemocná já, doporučí mi, abych si vzala aspirin a zeptá se mě, co budu dělat k večeři. Moje nemoci a jeho choroby se zkrátka nedají ani rámcově srovnat," rozčiluje se třiatřicetiletá Lenka.

Jsou skutečně muži větší fňukalové a hypochondři, kteří si své nemoci dokáží vychutnat a patřičně je prodat, nebo je to jen ženami živená fáma? Zjišťovali jsme, jak se na to dívají odborníci:

Podle vědců z Washington Atate University a University od the Thai Chamber of Commerce jsou vtipy o rozdílném vyrovnávání se mužů a žen s nemocemi založené na pravdě. Muži a ženy mají skutečně rozdílné mechanismy, které jim pomáhají vyrovnávat se s nemocí a zvládat zdravotní komplikace. Tak například ojedinělý symptom a zdravotní komplikace (například pouhá rýma, bolest jedné konkrétní části těla atd.) otravuje víc ženy než muže, ale když se jedná o více symptomů najednou (například chřipku, virózu a podobně), ženy jsou v tomto případě odolnější než silnější pohlaví.

U žen se také do zvládání nemoci více zapojuje osobnost, kdežto muži mají obecně sklon reagovat podobně. K tomuto závěru dospěli vědci z Department of Economic sciences, kteří analyzovali v dlouhém časovém období to, jak zvládají nemoci muži a ženy. Jejich vzorek čítal téměř tři tisíce respondentů. S účastníky výzkumu vedli odborníci podrobné rozhovory na téma jejich tělesného i duševního zdraví. Při výzkumu se ukázalo, že ty ženy, které mají spoustu přátel, sociálních kontaktů a kvalitní partnerský vztah, dokáží zvládat nemoci lépe než ostatní. Oproti tomu u mužů se žádné takové rozdíly neprojevily.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články