Menu
Úvod  › 

Jak mít hladinu cholesterolu pod kontrolou?

Cholesterol hraje v našich životech nezbytnou roli při stavbě buněk a hormonů. Ze slunečních UV paprsků - vyrábí vitamín D. Jedná se o látku tukové povahy obsaženou v krvi. Organismus si jej ve větší míře vytváří sám v játrech, v menší míře je přijímán prostřednictvím potravy. A tady nastává kámen úrazu.

Ve chvíli, kdy přestaneme dbát zdravého životního stylu, v záplavě stresu a práce se začneme stravovat nezdravě, tělo začne trpět nadváhou, nedostatkem pohybu, kouřením apod. zvýší se jeho hladina. V tomto okamžiku se cholesterol může změnit na nepřítele.

Zdroj:Dobrý a zlý cholesterol

Dr. Jekyll a Mr. Hyde - dobrý a zlý cholesterol

Jeho nadměrné množství vede k ukládání tukových látek do stěn cév, ty se zužují a ucpávají, krev nemůže protékat. Ateroskleróza - kornatění cév je jedním z onemocnění, jež souvisí se zvýšeným cholesterolem. Zvýšený cholesterol má na svědomí mnoho mozkových a srdečních příhod. Cholesterol se v podstatě může chovat jako Dr. Jekyll a Mr. Hyde. Jedna jeho část je dobrá, druhá zlá.

Z 85% si jej tělo umí vyprodukovat samo. Dotud je vše v pořádku. S vyšším příjmem cukrů, tuků, alkoholu, kouřením, nedostatkem pohybu se zvedne. Rozeznáváme celkem tři druhy krevních tuků HDL, LDL a triglyceridy. HDL cholesterol napomáhá zbavování se LDL cholesterolu. Právě LDL je ten, jež se usazuje v tepnách a váže na sebe zdravotní problémy. Rovněž triglyceridy je vhodné mít pod kontrolou, mohou napáchat stejné škody jako LDL cholesterol.

Zdravý životní styl

Záleží na každém člověku individuálně, jak se postaví ke své životosprávě, stravovacím návykům, dietě, pohybu, kouření, konzumaci alkoholu. Zkrátka ke všemu, co pomůže udržet hladinu cholesterolu na správné úrovni. Je-li hladina vyšší, pomůže cholesterolová dieta, vhodný medicínský přípravek, přestat kouřit - nebo alespoň omezit kouření, vystříhat se alkoholu, zařadit pohyb a začít celkově žít zdravěji. Lépe je problémům předcházet, protože souboj s cholesterolem může doslova znamenat souboj na život a na smrt.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články