Menu
Úvod  › 

Zabiják sexu: Vaše mateřství

Porodila jste dítě a teď máte pocit, že jste zřejmě samosprašná, protože si o kvalitním sexu může nechat jen zdát. Co se to po porodu stalo s vaším erotickým životem a proč na něj nemáte chuť?

Od jisté doby přemýšlíte, jak je možné, že mají lidé i několik dětí, a máte důvodné podezření, že všichni mladší sourozenci pocházejí ze zkumavky. Stav vašeho sexuálního života tomu totiž víc než napovídá. Váš partner je sice stále při chuti, ale vy si sex nedokážete ani představit, natož abyste jej uskutečnila. Nebojte se, jde o klasickou situaci; zatímco vy jste se intimně seznámila z každým detailem porodnických nástrojů, váš partner vystačil s tím, že vám odnesl tašku do porodnice. Vy jste vyčerpaná z porodu a on jde slavit s kamarády do hospody.

Ženská záležitost

Bohužel je pravděpodobné, že i v dalších týdnech a měsících bude hlavní zátěž spojená s novorozeným dítětem spočívat na vás. Nezávisle na tom, jak je nebo není váš partner dokonalý. Vy budete vstávat k dítěti několikrát za noc, abyste ho nakojila. Vy budete prakticky padat na ústa, protože máte od přírody nastavené své tělo tak, abyste se vzbudila při sebemenším zvuku, který vaše miminko vydá.

Navíc se do toho všeho musíte vypořádat se změnami svého těla po porodu, vyrovnat se s bolestí, kterou jste prožila, a naučit se respektovat nové požadavky svého těla. Není divu, že poslední, na co myslíte, je milostné laškování, a mnohonásobný orgasmus byste okamžitě vyměnila za půl hodiny spánku.

Na vašeho partnera je toho samozřejmě také hodně. Musí se naučit pečovat o malého človíčka, akceptovat ho jako nového člena rodiny a vyrovnat se s náporem emocí. Nicméně změny v jeho životě nejsou tak radikální jako ve vašem případě. Stále chodí do práce, stýká se s lidmi, které zajímají i jiné věci než vaše prsa a pokakané plínky, a možná má dokonce i nějaký volný čas. A právě v tom tkví propastný rozdíl mezi vámi dvěma.

Cesta ven

"Když se narodil Radeček, měla jsem permanentně pocit, že utíkám před sněhovou lavinou, která mě užuž hrozí zavalit," popisuje své pocity sedmadvacetiletá Bára. "Nic jsem nestíhala, byla jsem absolutně vyčerpaná, měla jsem pocit, že spím maximálně pět minut a jela jsem na doraz. V takovém rozpoložení pro mě bylo naprosto nepochopitelné, jak po mě manžel může chtít ještě sex. Kdybych nějakou zbytečnou energii měla, rozhodně bych jí v té době neplýtvala na tak zbytnou věc, jako jsou milostné hrátky. Samozřejmě, že to manžel vnímal jako urážku a přebral si to jako osobní útok."

Především si uvědomte, že minimálně v prvních několika měsících po narození dítěte, nebude nic takové, jako předtím. Pokud jste si předtím potrpěli na dlouhou romantickou předehru typu mazlení ve vaně, teď bude vaše předehra (pokud vůbec nějaká bude) připomínat bleskovou sprchu.

Stejně tak bude muset váš partner změnit poněkud přístup k vašemu tělu. Po porodu si můžete připadat nepřitažlivá (tlustá, s povolenými svaly, vytahaným břichem a striemi) a navíc vás mohou bolet jizvy, nebo se například potýkat s nedostatečným zvlhčením. Od vašeho partnera bude toto období vyžadovat mimořádnou trpělivost a citlivý přístup.

Je jasné, že k tomu, abyste měla chuť na sex a dokázala si ho užít, je nutné, abyste se cítila přitažlivě a byla jste se sebou spokojená. Zkuste si vyčlenit nějaký čas jen sama pro sebe, zajděte si na masáž, ke kadeřnici, nebo zacvičit. Budete mít ze sebe lepší pocit a přestanete se soustředit jen na své povolené břicho a rozkousané bradavky.

Stejně tak požádejte svého gynekologa, aby vám předepsal antikoncepci, kterou můžete užívat i v případě, že stále kojíte. Strach z nechtěného otěhotnění může váš prožitek sexu také brzdit a bránit vám v prožití dokonalé rozkoše.

Každopádně se začátkem sexuálních aktivit počkejte raději až do skončení šestinedělí, kdy by měla být už všechna poporodní zranění zhojená. Například sex při nezhojeném nástřihu hráze se může stát natolik traumatickým zážitkem, že ovlivní i váš budoucí erotický život.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Život a manželství