Menu
Úvod  › 

Ze špatného manželství můžete onemocnět

Snubní prstýnek rozhodně nemusí vždy znamenat štěstí. Zdraví lidí, kteří žijí v nespokojeném manželství, je mnohem víc ohrožené, tvrdí výzkum.

Výzkumu, který provedla texaská univerzita, se zúčastnilo víc než tisíc vdaných a ženatých osob. Vědci se jich dotazovali na kvalitu jejich manželství a kromě toho byly provedeny zdravotní testy. Je samozřejmé, že k poklesu kvality zdraví docházelo s přibývajícím věkem u všech respondentů. Zhoršování zdraví však bylo výrazně rychlejší a intenzivnější u lidí, kteří žili ve špatném manželství. "Nešťastně vzatí lidé tak mají další důvod, proč se snažit o zlepšení svých vztahů, a tím je zdraví," říká vedoucí výzkumného týmu Debra Umbersonová.

Dobré, nebo špatné?

Výzkum ukázal, že dobré mezilidské vztahy jsou prokazatelně spjaté s dobrým zdravím, a zejména to platí v případě manželství. Vědci však upozorňují, že manželství je jedním z důležitých faktorů, které se na dobrém zdraví podílejí, ale snubní prstýnek sám o sobě dobré zdraví rozhodně nezaručuje.

"I když se obecně lidé žijící v manželství těší pevnějšímu zdraví než svobodní, rozhodně nelze říct, že jakékoli manželství je lepší než svobodný život," píše se ve zprávě z výzkumu. "Se zdravím je pevně spjatá kvalita vztahu." Lidé v nešťastných manželstvích trápí horší zdravotní stav než svobodné. Navíc lidem v nespokojených manželství hrozí větší zdravotní rizika než rozvedeným.

Samozřejmě však vědci nedokáží určit, zda příčinou je špatného zdraví je nespokojené manželství nebo je pokažené manželství důsledkem špatného zdraví.

Napjaté vztahy, špatné zdraví

Pokud vás zajímá, jak by v inkriminovaném výzkumu dopadlo vaše vlastní manželství, odpovězte upřímně na následující otázky: Máte pocit, že vás váš partner miluje a stará se o vás? Jste v manželství spokojeni? Máte pocit, že vás váš partner pozorně poslouchá a můžete si s ním promluvit o svých starostech a problémech? Jak často vás partner potěší nebo rozesměje? Máte dojem, že společně nedokážete řešit problémy a konflikty?

Odpověď na každou otázku zvolte na stupnici jedna až pět, přičemž jedna znamená "nikdy" a pět znamená "vždy". Pokud ve finálním součtu získáte méně než patnáct bodů, považujte své manželství spíš za nespokojené.

Podle vědců je potom pravděpodobné, že roky strávené v nespokojeném čí přímo nešťastném manželství s sebou nesou velkou míru stresu, který se negativně podepíše na vašem zdraví. Oslabený bude váš imunitní systém, navíc starší lidé mají často chronické zdravotní problémy, které stres zhoršuje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Život a manželství