Menu
Úvod  › 

Krize středního věku vašeho manžela: Jak se s ní vypořádat

Je to vtipné, když krizi středního věku vidíte v kině, nebo jí trpí partner vaší kamarádky. Když se ale objeví u vašeho manžela, převrátí vám život naruby. Dá se s ní vůbec něco dělat a můžete muži pomoci překonat ji?

Krize středního věku může být závažný problém, který ve finále rozvrátí váš vztah, připraví vás o manžela a zdecimuje vaše sebevědomí. Na druhou stranu se tento katastrofický scénář nemusí vyplnit, pokud se jí oba dva dokážete postavit čelem a zaujmout obranný postoj.

O co se jedná?

Krize středního věku zdaleka není pouze o tom, že si váš manžel koupí nové pestré oblečení, obarví si vlasy a začne zatahovat břicho ve snaže vypadat mladší. Krize středního věku může být spojena i s určitým druhem deprese a je důležité porozumět tomu, co k tomuto stavu vede, uvádí magazín Health.

Typický pro krizi středního je pocit, že člověku zbývá na tomto světě už jen málo času a svůj dosavadní život víceméně promarnil. Častěji postihuje muže než ženy a často se projeví změnou zaměstnání, životního stylu, nebo bilancováním dosavadního života. Muži postižení krizí středního věku zásadně změní oblékání, koníčky, komunikaci i chování a vy se často nestačíte divit, koho jste si to vlastně vzala.

Dobrou zprávou je, že krize středního věku není nic výjimečného a jedná se o poměrně běžnou záležitost. Navíc pokud se u vašeho manžela objeví strach ze stárnutí/života/stereotypu, právě vy jste člověk, který mu může pomoci a posílit tak pouto mezi vámi.

Podpora k nedocenění

Snažte se zaměřit pozornost svého partnera na pozitivní věci; nejen na ty, které jste spolu už prožili, ale i na ty, které vás čekají v budoucnu. Pokuste se mu ukázat, že jeho život má smysl takový, jaký je, že za sebou máte plnohodnotnou minulost a před sebou spoustu věcí, na které se můžete společně těšit. Extrémně důležité je dávat mu najevo, že ho stále milujete bez ohledu na to, co právě teď prožívá. Pomůžete mu tak posílit sebevědomí.

Pokud si váš manžel najde nové koníčky ve snaze oddálit stárnutí a dát svému životu nový smysl, neposmívejte se mu, ani nepředstírejte, že jste si toho nevšimla. Místo toho se k němu připojte. Člověk v krizi středního věku se chce cítit znovu mladý a pokud podpoříte jeho nové zájmy, pomůžete mu tak znovu najít ztracenou sebedůvěru. Ostatně takové jezdění na motorce může být docela zábavné i ve středním věku.

Kromě toho projevujte zájem o všechno, co váš manžel dělá. Ptejte se, jak se cítí, zajímejte se o jeho nové koníčky, o náplň jeho dne. Vaše podpora je pro něj právě teď velmi důležitá a zcela jistě ji ocení. I když se možná s některými jeho kroky nesouhlasíte, je nutné přistupovat k němu pozitivně a dát mu najevo, že ho milujete i přesto.

Snažte se vnímat pozitivně i celou krizi středního věku. Berte to jako příležitost poznat nové stránky svého drahého. Ačkoli některé jeho kroky a rozhodnutí mohou být překvapivé, můžete v sobě objevit novou vášeň. Například můžete spolu začít cestovat, nebo podnikat věci, o kterých jste nikdy nepřemýšlela. Pokud zůstanete otevřená změnám a novým podnětům, krize středního věku se nestane vaším nepřítelem ale příležitostí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Život a manželství