Menu
Úvod  › 

Největší chyby při utrácení

Snažíte se šetřit, ale pořád se vám nějak nedaří, peníze vám prostě protékají mezi prsty? Možná za to může některá z následujících chyb, které děláte při hospodaření s penězi.

Vyrazíte do obchodu pro jednu konkrétní věc a domů se vracíte obtěžkáni taškami, za které by se nemusela stydět ani Victoria Beckhamová. Každý měsíc si umiňujete, že tentokrát už opravdu začnete spořit a dáte si nějaké peníze stranou, abyste měli rezervu, ale vždycky vám do toho něco nepředpokládatelného vstoupí, takže jste nakonec rádi, že vám zbude na zaplacení složenek. Magazín iVillage sestavil za pomoci finančních odborníků seznam nejčastějších hříchů, kterých se lidé při hospodaření dopouštějí. Zkuste identifikovat chyby, které při utrácení děláte.

Chyba: Falešné impulsy

Když odborníci analyzovali chování nakupujících zákazníků v supermarketech, nestačili se divit. Množství stimulů, které vás nutí nakupovat i věci, na které jste původně ani nepomysleli, je totiž skutečně ohromující. Nemáte hlad? Vůně čerstvě upečeného pečiva či grilovaných kuřat linoucí se supermarketem, nebo z restaurace vás přesvědčí o opaku. Vyrazili jste do obchodu pro džíny? Je pravděpodobné, že vám do oka padne i tričko a sako, které aranžéři sladili tak, aby k džínům dokonale padlo.

Chyba: Napodobujete

Myslíte si, že syndromem: "Ona to tak nosí, já to musím mít taky" trpí jen ženy? Omyl. Psychologové už dávno ví, že tendenci napodobovat a kopírovat mají i muži, a to i například v oblasti oblékání. Pokud vidíte, že to kolegovi v práci sluší a kočka z personálního se může přetrhnout ve skládání komplimentů na jeho novou košili, je pravděpodobné, že po ní (rozumějte košili) zatoužíte také. A to bez ohledu na to, jestli ji skutečně potřebujete.

Chyba: Uplácíte své svědomí

Snažíte se nezůstat nikomu nic dlužní, takže jednou koupíte dárek kolegyni, která pro vás udělala službičku (kterou měla mimo v popisu práce), podruhé se zbytečně velkoryse nabídnete, že zaplatíte oběd. Může se vám zdát, že jde o detaily, ale kdybyste si vedli evidenci výdajů způsobených uplácením vašeho svědomí, konečná částka by vás nejspíš nemile překvapila.

Chyba: Používáte příliš často kartu

Pokud s sebou nosíte hotovost, je sice pravda, že se vystavujete riziku jejího ukradení, ale zase máte dokonalý přehled, kolik jste utratili a kolik vám ještě zbývá. U karty tento přehled ztrácíte a snadno podlehnete dojmu, že můžete nakupovat, kolik chcete. Zkuste platit kartou pouze větší vydání a i ty si zapisujte.

Chyba: Pozor na prázdniny

Analýzy dokazují, že lidé mají největší tendenci utrácet o prázdninách a dovolených. Pokud jste si vybrali dovolenou v průběhu roku a přes léto musíte pracovat, chcete si tu nespravedlnost alespoň vynahradit tím, že si uděláte radost. Jestliže vyrazíte na dovolenou, nebudete přece šetřit, když celý rok pracujete od rána do večera. Podobné impulsivní utrácení však zacvičí s vaším rozpočtem na mnoho měsíců dopředu. Raději si stanovte jasný limit, kolik jste ochotní za dané časové období utratit a ten dodržujte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články