Menu
Úvod  › 

Plavání a jeho blahodárný účinek na zdraví

Plavání patří k oblíbeným aktivitám dokonce u NEsportovců. Přináší sebou hned několik výhod. K přednostem plavání patří bezpochyby fakt, že jej lze provádět v jakémkoliv věku a rovněž je vhodnou aktivitou pro lidi trpící nadváhou.

Díky plavání lze dosáhnout lepší pohyblivosti celého těla, posílení svalstva, obranyschopnosti organismu a zlepšení kardiovaskulárního systému. Během plavání jsou zapojeny všechny důležité svalové partie a dochází tak k posílení břicha, zad, hýždí, nohou i prsou. Dokonce se při něm posilují i málo využívané svaly vnitřních stran stehen. Jelikož voda nadnáší tělo, nebývají zatěžovány klouby, ale naopak se jejich pohyblivost zlepšuje. Jaké další benefity přináší plavání, si prozradíme v následujících řádcích.

Plavání a otužování

Pro ochranu naší imunity je výborné k plavání přidat i otužování. V bazénu je k tomu vynikající příležitost. Otužování má mimo zvyšování odolnosti i další výhody. Jednak stimuluje látkovou výměnu, zlepšuje chuť k jídlu, aktivuje organizmus, navozuje duševní i tělesnou pohodu. Aby však mělo otužování kladný efekt, je důležitá pravidelnost a postupnost. Tedy pozvolné navyšování otužovacích procedur. Na prudké změny si dejte pozor.

Chuť k jídlu, zdravý spánek a dobré trávení

Jakékoliv cvičení i pobyt ve vodě příjemně unavuje a podporuje chuť k jídlu. Díky aktivnímu kopání dolních končetin ve vodě se zlepšuje střevní peristaltika. Vlivem plavání dochází rovněž k prohloubení a prodloužení doby spánku.

Kardiovaskulární systém

Přiměřená námaha kladně ovlivňuje i srdečně cévní systém. Pravidelné cvičení ať už na suchu či ve vodě přispívá k zesílení srdečního svalu a zvětšení srdečních komor.

Jak ovlivňuje plavání naše dýchání

Během plavání i cvičení zajišťujeme dostatečnou výměnu kyslíku až do okrajových částí plic. To způsobí zvýšení kapacity plic, rozpínavost a lepší pružnost hrudního koše.

Plavání pro zdraví i hubnutí

Plaváním se dá dokonce spálit nemalé množství kalorií. Styl plavání, délka a jeho intenzita rozhodují o tom, zda vám plavání pomůže hubnout, nabrat svaly či zlepšit kondici.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Cvičení pro lepší postavu