Menu
Úvod  › 

4 signály, že máte špatného trenéra

Rozhodli jste se udělat něco se svou kondicí a investovali do osobního trenéra, abyste měli jistotu, že budete sportovat správně. Problém je v tom, že trenér není bohužel automatickou zárukou kvality. Čtěte, jak poznáte, že jste si vybrali skutečně špatně.

Konečně jste se rozhoupali a dospěli jste k názoru, že chcete skoncovat s vyvalováním se na gauči a vyměnit pivní pupek za břišní svaly ala pekáč buchet. Jste dokonce i ochotni obětovat část svých tvrdě vydělaných peněz a zaplatit se odborníka, který na vaše snažení bude dohlížet. Jenže i když se dopracujete do tohoto stádia, nemáte vyhráno, protože najít kvalitního osobního trenéra není jen tak. Na druhou stranu nemusíte být zrovna odborníkem v oboru fitness, abyste poznali, že jste při jeho výběru sáhli vedle. Tady jsou čtyři varovné signály, které by vás měly upozornit na to, že s vaším trenérem není něco v pořádku.

1. Nekomunikuje

Možná, že má nedostižné znalosti o lidském těle a fitness, ale v okamžiku, kdy je nedokáže předat, jsou vám mírně řečeno na nic. Naprosto klíčovou schopností kvalitního trenéra jsou komunikační dovednost. Musí být schopný vysvětlit vám, jak máte cvičit, jak vaše tělo funguje a co je potřeba udělat pro to, abyste dosáhli kondice, po které toužíte. Nerozumíte tomu, co po vás vlastně chce, kde děláte při cvičení chybu, nebo jak by měl vypadat správně provedený cvik? Poohlédněte se okamžitě po náhradníkovi, protože tento stoprocentně není dobrou volbou.

2. Příliš vám pomáhá

Nenechá vám žádný prostor? Neustále vám stojí za zády a opravuje vám jednotlivé cviky způsobem, že vám pomáhá zdvihat závaží, přitahuje madla posilovacích strojů a podobně? Je samozřejmě pozitivní, že se o vás zajímá a snaží se vám pomoci, ale pokud je hyperprotektivní a má strach naložit vám dostatečnou zátěž, záhy ztratíte jakoukoli motivaci k dalšímu cvičení. Dobrý trenér vám nechá dostatek prostoru a dokáže vás motivovat tak, abyste neustále zlepšovali svůj výkon.

3. Věnuje se svým soukromým záležitostem

Je tolerovatelné, pokud mu jednou za půl roku během vaší hodiny zazvoní telefon a on si s vaším svolením vyřídí hovor. Pokud se ale věnuje několika klientům zároveň, odbíhá si vyřizovat soukromé záležitosti, nebo vás v průběhu tréninku zásobuje rádobyvtipnými historkami o tom, co dělal o víkendu, práskněte do bot dřív, než vám stihne způsobit větší škody než ztracený čas a peníze.

4. Nechává vás mluvit

Pokud spolu v průběhu vašeho cvičení probíráte, jaký je váš šéf beznadějný pitomec, můžete vsadit své boty, že jste si vybrali hodně špatného trenéra. Mluvit můžete u nenamáhavé aktivity, jako je například strečink, ale pokud vás nechá mluvit v průběhu cvičení, je něco v nepořádku. Součástí všech dobře prováděných cviků je pravidelné dýchání a to vám mluvení samozřejmě nedovoluje. Stejně tak by mělo být samozřejmostí, že vám vysvětlí, jakým způsobem při cvičení dýchat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Cvičení pro lepší postavu