Menu
Úvod  › 

Otestujte si svou fyzičku ? Jak jste na tom?

Každý člověk si občas říká, že by měl začít se sebou dělat, ale pak mu do toho skočí práce, nákupy, návštěva?nebo se prostě jen nechce. Který případ je právě ten váš, není rozhodující tak, jako fakt, který odhalí pravdu. Troufáte si jít do našeho testu s námi a podívat se pravdě do očí?

Za jak dlouho se zadýcháte?

Mezi jedny z ukazatelů, jak jste na tom opravdu se svou fyzičkou, patří pohybová zkouška, která prozradí, jak dlouho dokážete například běžet na místě, aniž byste se zpotili a zadýchali. Ukazatelem fyzičky je to, jak fungují či nefungují vaše plíce. Čím déle bude trvat, než se zadýcháte, tím lépe na tom jste. Dokážete-li běžet minutu na autobus aniž byste funěli a lapali po dechu, pak to není s vámi ještě tak špatné. Ovšem minuta ještě nic neznačí. Stanovte si délku tratě minimálně na 1km a snažte se jej uběhnout pod 10 minut. Tento jednoduchý test ukáže, nakolik je vaše srdce a plíce schopné využít kyslík. Zvládnete-li tento test, můžete si poplácat po ramenou a poté vypít sklenici čisté vody.

Jak dlouho se zotavujete z fyzické námahy?

Možná, že si sem tam jdete zaběhat a tudíž se považujete za fyzicky zdatného jedince. Ovšem pozor - protože to nemá rozhodně nic společného s tím, jak moc či dlouho dřete. Fyzickou zdatnost mimo jiné určuje i to, jak dlouho se vašeho tělo zotavuje mezi jednotlivými cviky. Možná jste si už i stihli všimnout, že klasické cardio začíná být pasé a nahrazuje jej HIIT cardiro, Tbata či Plyometric cardio.

Jde především o rozvinutí výbušné a dynamické síly. U jedinců, kteří nejsou zrovna sportovní nadšenci, bude trvat mnohem delší dobu, než se jim zpomalí tep. Je to především proto, že u aktivních osob je kardiovaskulární systém mnohem trénovanější. Srdci i cévám trvá mnohem kratší dobu, než se opět zklidní. Takže pokud se po 5 minutách běhu o vás pokouší mrtvice je načase s tím začít něco dělat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Cvičení pro lepší postavu