Menu
Úvod  › 

Core trénink ? proč je důležitý a tipy na cvičení středu těla

Core trénink není pouze o posilování a vypracování břišních svalů. Tento speciální trénink cílí na zpevnění středu těla. Kompletní core cviky se vztahují k svalům trupu v oblasti hrudní i krční páteře, beder, pánve a kyčlí.

Jde přibližně o 29 svalů, jež zajišťují a stabilizují kontrolu nad veškerými pohyby. Ačkoliv se to nezdá, právě pevný trup zajišťuje podání vysokého sportovního výkonu. Z tohoto důvodu se core trénink začleňuje také do kondiční přípravy vrcholových sportovců.

Zdroj:Core trénink

Čím přispívá core trénink k lepšímu zdraví?

Při cvicích zaměřujících se na tuto oblast dochází k posilování hlubokého svalového systému, což u běžného cvičení nelze. Mimo lepšího sportovního výkonu pomáhá core trénink s bolestmi zad a zajišťuje lepší držení těla. Cviky jsou určeny pro muže i ženy ve všech věkových kategoriích. Cvičit se dá s vlastní váhou, ale mezi oblíbené pomůcky patří balanční podložky, gymnastické míče, overbally, bosu či poslední dobou velmi oblíbená posilovací pomůcka TRX. Existuje celá řada cviků od těch klasických, až po dynamické. Zařazením tohoto cvičení přispíváme k odstranění bolesti zad, svalových disbalancí, lepšího držení těla, zvýšení pohyblivosti a celkově lepší fyzičky.

Cviky na stabilizačním míči

Máte-li doma nebo v tělocvičně, kam docházíte stabilizační míč, pak existuje celá škála cviků, které lze provádět za pomocí jednoho, ale i dvou míčů. Prozradíme si jeden ze cviků. Lehněte si na míč tak, aby byly břišní svaly na něm. Předkloňte se, aby vaše páteř opisovala tvar míče. Následně proveďte extenzi tak, aby vaše tělo bylo v jedné rovině a vydržte v této pozici dvě vteřiny - poté pohyb opakujte.

Cviky s vlastním tělem

Připravte si karimatku či podložku na cvičení a lehněte si na břicho. Rozkročte, mírně nohy, rozpažte ruce - zvedejte ruce i nohy nahoru. Zkuste vydržet v této "kolébce" dvě sekundy a povolte. Cvik opakujte 20x po třech sériích. Cviků s vlastním tělem bez použití cvičebního nářadí existuje celá škála, opravdu je z čeho vybírat.

Posilovač Gymbit Wonder Core Smart

Nemáte-li moc chutí a fantazie vymýšlet a hledat cviky, pořiďte si posilovač Gymbit Wonder Core Smart. Je to malý pomocník, který se vejde i pod postel nebo do skříně. Díky němu vyrýsujete břišní svalstvo, střed těla, zadek, nohy i ruce. Pro lepší představu vkládáme video.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Cvičení pro lepší postavu