Menu
Úvod  › 

5 důvodů, proč jezdit na kole

Cyklistika je stále oblíbenější formou pohybu. Pořád váháte, jestli investovat do jízdního kola? Tady je pět důvodů, které by vám rozhodování mohly usnadnit.

1. Kvůli vašemu tělu

Jízda na kole má spoustu zdravotních přínosů:

- prospívá kardiovaskulárnímu systému

- zvětšuje tělesnou sílu

- zlepšuje rovnováhu a ohebnost

- zvětšuje výdrž a dodává energii

- spaluje kalorie

Cyklistiku mohou provozovat lidé všech věkových kategorií, včetně dětí a seniorů, kterým bolavé klouby nedovolí už tak namáhavý pohyb, jako je například běhání.

2. Kvůli vaší psychice

Jízda na kole významně snižuje hladinu stresu. Bez ohledu na to, zda jezdíte jen pro své vlastní potěšení, nebo za nějakým specifickým účelem, na kole se budete cítit uvolnění, plní energie a spokojení. Tím zároveň prospíváte i svému tělu, protože minimalizujete škodlivý dopad stresu.

3. Kvůli ostatním

Jízda na kole je dobrá i pro vaše okolí. Jste schopni se přepravit bez toho, abyste cesty zatěžovali dalším autem. Negenerujete žádný hluk ani zplodiny. Nepotřebujete k jeho provozu žádný benzín ani olej. Materiál potřebný k výrobě jednoho auta by vystačil přibližně na sto bicyklů. A jako bonus můžete mnohem lépe interagovat se svým okolím.

4. Kvůli pohodlí

Při cyklistice je spousta věcí mnohem jednodušších. Nemusíte se zabývat parkovacími místy a jejich případným nedostatkem. Netrápí vás dopravní zácpy. I když na delší výlety jsou lepší auta, objevíte spoustu zajímavých míst v okolí svého domova a hustém provozu budete mít nepopiratelnou výhodu.

5. Kvůli penězům

Za kilometr jízdy autem zaplatíte přibližně tři až pět korun za kilometr v závislosti na typu vozidla. To jsou však jen přibližné náklady na benzín, do kterých není započítáno pojištění, opotřebení auta a podobně. S těmito faktory se celkové náklady vyšplhají mnohem výš. Pokud jezdíte každý den do práce například deset kilometrů, za týden jízdou na kole ušetříte tři sta až pět set korun za týden, tedy dvanáct set až dva tisíce za měsíc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Cvičení pro lepší postavu