Menu
Úvod  › 

Jak začít šetřit? Tipy a rady

Už se vám někdy stalo, že jste nutně potřebovali nějakou tu korunu navíc, ale bohužel jste se ocitli v úzkých, protože nemáte nic našetřeno? Nečekané výdaje dokážou člověka nepříjemně zaskočit, to je přesně ten důvod, proč by měl člověk myslet na zadní vrátka a snažit se odkládat každou korunu. Pokud patříte k těm, kteří tvrdí, že nemají z čeho ušetřit, pak čtěte dál.

Co je psáno, to je dáno

Chcete-li začít šetřit, nepůjde to, pokud si nezačnete zapisovat, za co utrácíte. Dostat všechny finance pod svou kontrolu je krok číslo jedna. Ve finále zjistíte, že nepotřebujete kupovat kafe cestou do práce, protože levněji vyjde uvařit si jej doma, že nepotřebujete tolik sladkostí a jiných hloupostí. Jakmile si člověk začne zapisovat své příjmy a výdaje, bude mít nad svou útratou větší kontrolu.

Kupujte jen to, co potřebujete

Vždy než něco koupíte, přemýšlejte, zda danou věc skutečně tak nutně potřebujete. Nebo jestli může ještě sloužit ta původní či se bez ní opravdu neobejdete a je životně důležité vlastnit danou věc. Ať už jde o elektroniku, bytovou dekoraci či zbytečné potraviny, které mnohdy stejně skončí v odpadkovém koši.

Obálková metoda

Jakmile dostanete výplatu, roztřiďte ji na 5 částí. 4 týdny + rezerva. Tedy do čtyř obálek si vložte peníze vždy na nezbytně nutné věci na jeden týden. Potraviny, splátky, doprava apod. Do páté obálky vložte "rezervu" ze které vezmete peníze jen v případě nějaké nouze.

Zaplaťte sami sobě

Je zvykem, že za měsíc tvrdé práce platíme všem. Platíme v obchodě za jídlo, platíme za nájem, platíme telefonního operátora a vše ostatní. Opravdu jsou všichni více než vy sami? Zaplaťte tedy 10% z vašeho platu sami sobě. Nemyslíte, že si to zasloužíte? Tuto částku dejte bokem a dělejte to tak každý měsíc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články