Menu
Úvod  › 

Jak se nenechat finančně zneužívat?

Rozhoduje o vašich penězích. Nedává vám žádné prostředky na domácnost. Blokuje vám přístup k účtu. Dělá na vás dluhy. Je vám něco z toho povědomé? Pak jste nejspíš další obětí finančního zneužívání.

Nedávno provedla anglická společnost proti domácímu násilí Refuge výzkum mezi svými klientkami. Osmdesát devět procent z nich uvedlo, že finanční zneužívání je běžnou součástí jejich životů. S domácím násilím má přitom, podle evropských statistik, zkušenost každá čtvrtá žena.

Extistuje mnoho způsobů, kterými agresor může kontrolovat váš život a ničit ho. Finanční zneužívání zahnuje především kontrolu a ovládání veškerých finančních prostředků oběti. Pokud váš partner rozhoduje o tom, kolik můžete nebo nemůžete utratit, dělá na vás dluhy, odepírá vám přístup ke společnému účtu a vůbec diktátorsky o vašich financích, patříte také mezi oběti finančního zneužívání.

Peníze předávané z ruky do ruky

Výzkum společnosti Refuge přitom ohledně tohoto tématu dospěl k mnoha překvapivým zjištěním:

  • Polovina finančně zneužívaných žen uvedla, že toto chování omezuje jejich vzdělání nebo profesní kariéru.
  • 45% z žen, které mají s finančním zneužíváním zkušenost, musí svému partnerovi odevzdávat celou mzdu.
  • Téměř tři čtvrtiny žen uvedly, že jim partner kontroluje bankovní účet a odepírá jim k němu přístup.
  • 18% respondentek partneři donutili vzít si půjčky, kreditní karty, smlouvy na mobilní telefon a podobně na své jméno. Odepírají jim však k nim přístup.
  • Téměř polovina žen mluvila o tom, že kvůli finančnímu zneužívání má psychické problémy.
  • 45% finančně zneužívaných žen je absolutně ekonomicky závislých na svém partnerovi a pociťují totální ztrátu kontroly nad svým životem.

Ředitelka Refuge Nicola Sharpová k tomu říká: "Peníze a finance vůbec jsou častým zdrojem starostí prakticky pro každého z nás. Ženám, které jsou však finančně zneužívané, se jejich ekonomická situace jeví jako naprosto beznadějná a zoufalá."

Finančně zneužívané ženy nemají často vůbec žádné vlastní prostředky, ale zato spoustu dluhů, které jejich jménem udělal partner. Čím víc partner kontroluje a omezuje jejich finance, tím víc jsou na něm závislé. Odchod od něj je potom samozřejmě těžší a složitější. I když se vám to může zdát v současné době neuvěřitelné, finančně zneužívané ženy často nemají nic jiného než pár kousků oblečení a relativně často i hladoví.

Jedna ze zneužívaných žen z Refuge například říká: "Můj bývalý manžel mě finančně zneužíval celé roky. Nekontroloval mě, protože mi jednoduše sebral všechny peníze a pokud jsem chtěla něco cokoli koupit, musela jsem ho poprosit, nadiktovat přesný seznam, co chci koupit, kolik to bude stát a následně mu nákup vyúčtovat. Prosila jsem o peníze i na takové základní věci jako například deodorant, mléko nebo pleny pro naši malou dceru."

"Měl svou strategii promyšlenou do posledního detailu. Bez mého vědomí si s mými doklady vyřídil spoustu půjček, takže když jsem konečně sebrala odvahu ho opustit, zjistila jsem, že vlastně dlužím spoustu peněz a nemám žádné prostředky, jak dluhy splatit. Žila jsem v neustálém strachu před věřiteli, exekutory a bála se nejen o svůj majetek, ale dokonce i o život."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články