Menu
Úvod  › 

Když vyděláváte víc než on

Na vaší výplatní pásce je několikanásobně vyšší částka, než kolik vydělává on. I když se tváří, že je všechno v pořádku, ve skutečnosti s tím má velký problém. Pomozte mu ho překonat.

"Ona je tak strašně chytrá a šikovná," rozplývají se rodiče. "Dostala to povýšení, té teď asi pořádně zvednou plat," šeptají si kolegové. "On je tak tolerantní a hrozně ji podporuje," vyprávějí si nad dvěma deci bílého kamarádky o vašem partnerovi. Pro všechny kolem to zkrátka vypadá jako idylická situace, ale skutečnost znáte jen vy.

Samozřejmě, že jste patřičně hrdá na to, čeho jste v práci dosáhla. Ostatně pracovala jste tvrdě a nic jste nedostala zadarmo. Kromě dobrého pocitu s sebou nové místo nese větší plat, ale bohužel i víc práce a tudíž méně času na osobní život. Váš partner už má většinou hlubokou půlnoc, když vy se konečně dostanete do postele. Chcete si užít romantickou večeři, ale vy bezmyšlenkovitě vyberete restauraci, z jejíchž cen dostává osypky a nad účtem ho téměř trefí. Jakmile se už podesáté vytasíte se svou kreditkou, jeho mužské sebevědomí dostane smrtelný zásah.

Tradiční role

Zatímco u mužů působí úspěch a vysoký plat jako afrodisiakum, u žen ty stejné věci přijímají lidé s rozpaky. Psychologové už dávno upozorňují na to, že úspěšné ženy mohou ve slabých a nejistých mužích probouzet strach a odrazovat je svou samostatností. Feministky mohou dělat, co chtějí, ale faktem je, že pro většinu lidí zůstávají ženy těmi, které mají uklízet byt, vařit večeři a podřizovat se svému partnerovi.

Úspěšné, samostatné ženy s vysokým platem do této kategorie nezapadají a právě proto se jimi, podle odborníků, cítí muži být ohroženi. Od základů se otřásá jejich role živitele, kterou zastávaly celé věky. Pokud navíc jejich sebevědomí není nejvyšší, cítí se poníženi a odmítají převzít jakoukoli povinnost či práci, kterou považují za typicky ženskou. Jenže podle statistických údajů už třicet až čtyřicet Evropanek vydělává víc než jejich partneři a odborníci předpokládají, že v roce 2030 už bude vydělávat naprostá většina žen víc než jejich partneři.

A to je problém, protože bezděčně lpíme na tradičních rolích. Podle výzkumů jsou muži, ale i ženy, šťastnější v manželstvích, kde muži vydělávají víc než ženy. Současně jsme také šťastnější v manželstvích, kde ženy vykonávají víc domácích prací než muži. Paradoxně s větším výdělkem mají problém i ženy, které se cítí provinile, a snaží se svým partnerům tuto skutečnost vynahradit. Jaké je tedy řešení?

Záchranné tipy

Mluvte spolu a poslouchejte jeden druhého. Zapomeňte na výšku platu či rozdělení domácích prací. Nová studie z University of Virginia ukazuje, že nejúčinnějším faktorem, který ovlivňuje, zda jsou lidé ve vztahu spokojení, či nikoli, je naladění na stejnou emoční vlnu a funkční komunikace.

Buďte jeho největší fanynkou. Nezapomeňte mu opakovat, že si vážíte toho, co dělá pro vás a rodinu. Pokud je doma a stará se o děti, řekněte mu, že péči o rodinu považujete za základ. Oceňte jeho snahu rozvíjet vztah, vytvořit vám zázemí a podporovat vás. Nepovažujte to za automatickou záležitost a pochvalte ho, kdykoli se vám naskytne příležitost.

Pořiďte si jeden účet. Pokud budete mít jen jeden účet, bude moci zaplatit večeři on a nebudete to stále vy, kdo bude před číšníky šermovat kreditkou a stavět ho do role vydržovaného partnera. To samozřejmě platí i pro účty v supermarketu a další každodenní položky. Pokud vás bude muset žádat o každé vydání zvlášť, jeho sebevědomí tím rozhodně nepodpoříte.

Nezáleží na tom, kdo z vás vydělává víc, důležité je, abyste finanční plány dělali oba společně. Stanovte si krátkodobé i dlouhodobé cíle (naplánování prázdnin, nákup auta a podobně). Pokud ho z těchto plánů vynecháte, nemůžete se divit, že se cítí odstrčený.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články