Menu
Úvod  › 

Jak přežít finanční krizi

Skloňuje se ve všech pádech a straší snad všechny kromě miliardářů. Pro všechny totiž představuje reálné nebezpečí. Finanční krize. Čtěte, jak ji přežít bez větší újmy.

V placení dluhů si stanovte priority

Všechny vaše dluhy nejsou stejně důležité a podle toho byste je měli splácet. Začněte s kreditními kartami, kde vám nabíhají největší úroky, a pokračujte se splácením podle stejného klíče. Přednost mají vždy ty půjčky, u kterých úroky rostou geometrickou řadou. U peněz půjčených od přátel se zkuste domluvit na odkladu splátky.

Přivydělejte si

Nestačí vám váš plat? Máte problémy vůbec vyjít, nemluvě o tom, že byste část platu dokonce ušetřili? Místo vedení neplodných diskusí o tom, jak je život nespravedlivý, zvolte aktivní přístup a pokuste se něco i přivydělat. Možností máte spoustu; pronajměte jeden pokoj svého bytu/domu studentům, domluvte si brigádu po večerech, nebo víkendech. Budete tak mít finanční rezervy pro případ nouze.

Využijte slevy

Sledujte letáky s výhodnými nabídkami, využívejte slevové kupóny, které se často objevují v časopisech, hlídejte si slevy. I když se vám tyto úspory mohou jevit jako nepodstatné, v konečném součtu může být uspořená částka značná. Přitom však nemusí být nižší cena na úkor kvality.

Neotročte second-handům

Se second-handy na internetu se v poslední době roztrhl pytel. V kurzu jsou zejména bazary s dětskými věcmi a internetové aukce. Pokud se na nich chystáte nakupovat, dejte si tu práci a zjistěte, kolik by stála vaše vysněná věc, kdyby byla nová. Samotný fakt, že je z druhé ruky, totiž vůbec nezaručuje, že jde o výhodnější koupi.

Šetřete si stranou

Jde sice o nepopulární a známé pravidlo, ale stále o jedno z nejúčinnějších. Dávejte si každý měsíc stranou část výplaty. V případě nečekaných vydání takovou finanční rezervu velmi oceníte.

Investujte do nemovitostí

Jestliže máte k dispozici nějaké finanční rezervy, je právě nejlepší čas pro investování do nemovitostí. Domy, byty a pozemky jdou s cenou dolů, protože jednak klesá počet kupujících a jednak se lidé ve finanční nouzi zbavují nemovitostí, které se dají zpeněžit.

Nakupujte o prázdninách

O prázdninách významně klesá kupní síla a právě proto jsou prázdniny obdobím, kdy klesají ceny nejrůznějších produktů. Mnohem levněji tak zakoupíte nejen oblečení, ale například právě i nemovitosti či auta.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články