Menu
Úvod  › 

Zkroťte své dluhy!

Straší vás peníze, které jste si půjčili a máte strach, že je nedokážete vrátit? Přinášíme vám bojový plán, jak zatočit s dluhy.

Jen těžko byste v dnešní době hledali člověka, který nemá žádné půjčky či dluhy. Pokud i vy stále bojujete s vypůjčenými penězi a nedaří se vám splácet, jak byste chtěli, vyzkoušejte následující plán:

1. Kolik dlužíte?

Základem je rekapitulace dluhů, abyste zjistili, jak velká je ve skutečnosti dlužná částka. Sepište si všechny položky ( i ty nejmenší), které musíte někomu vrátit. Nezapomeňte připočítat i úroky. Pouze pokud budete mít přesný přehled o tom, s kolika penězi musíte počítat, můžete si rozplánovat adekvátní kroky likvidace dluhů.

2. Snažte se najít rezervy

Sedněte si a vyhraďte klidně celý večer na to, abyste prošli všechny výdaje a zjistili, kde by se dalo ušetřit. Opět počítejte i s těmi nejmenšími položkami. Možná vám káva z automatu v práci připadá jako nepatrné vydání, ale pokud si ji dáváte dvakrát denně, ve finále dospějete za měsíc k zajímavé částce, kterou můžete použít na splácení svých finančních závazků.

3. Přestaňte utrácet

I malé změny vám mohou pomoci ušetřit velké částky. Samozřejmě nemusíte žít jako asketickým mnich, stačí si jen nastavit rozumné hranice. Například než vyrazíte večer do hospody, určete si konečnou částku, kterou za večer utratíte. Stejně tak si určete maximální počet společenských akcí, které za měsíc absolvujete.

4. Vytvořte si měsíční plán

Rozdělte si měsíc na menší časové úseky a stanovte si částku, se kterou musíte vyjít například na týden. V krátkodobém horizontu se vám bude hospodařit a spořit lépe než pokud budete brát v úvahu celý měsíc.

5. Zvyšte svůj příjem

Obětujte svůj volný čas a najděte si ke svému zaměstnání ještě vedlejší příjem. Přivydělávat si můžete po večerech nebo víkendech.

6. Stanovte si priority

Snažte se zaplatit nejdřív ty dluhy, které jsou spojené s nejvyššími úroky. Například kreditní karty, nevýhodné úvěry a podobně k sobě mívají navázány značné úroky, které vám mohou půjčku výrazně prodražit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články