Menu
Úvod  › 

Naučte se myslet úsporně

Když držíte dietu, také si místo poloviční porce hranolků nedáte dvojitou. Tak jak to, že když chcete konečně uspořit nějaké rezervy, koupíte si místo toho nové boty? Možná by vám pomohlo, kdybyste přinutila svůj mozek myslet úsporně.

Jak to, že když se pokusíte dát si nějaké peníze stranou, nebo konečně začít šetřit na důchod, vždycky se něco pokazí a vy končíte na konci měsíce opět v mínusu? Na vině je možná váš způsob myšlení. Váš mozek může pracovat pro vás, ale také proti vám. Naučte se myslet tak, aby to pro vás bylo finančně výhodné.

Používejte sílu vůle

Možná se domníváte, že síla vůle je cosi jako nevyčerpatelné perpetum mobile, které se udržuje v chodu jen tak samo od sebe. Jenže psychologové upozorňují, že sílu vůle lze jednak vyčerpat, ale hlavně, že funguje stejně jako kterýkoli jiný sval. Pokud ji posilujete, podává stále větší výkony, ale jestliže jí necháte zakrnět, nemůžete s její pomocí počítat. Stejně ale jako po svalech nemůžete chtít, aby zároveň v jednom okamžiku donutily vaše nohy běhat, chodit a skákat, stejně tak, abyste měli na svou vůli klást pouze jeden velký požadavek. Jestliže se tak například snažíte omezit svou posedlost nakupování, nemá smysl současně podstupovat odvykání kouření či drastickou dietu. Pokud se soustředíte pouze na jeden cíl, existuje mnohem větší pravděpodobnost, že v jeho plnění uspějete.

Šetřete automaticky

Psychologové doporučují, aby si člověk založil účet, kde bude pouze spořit, a nepořizujte si k němu platební kartu. Zapomeňte na předsevzetí typu: Z každé výplaty vezmu dva tisíce a uložím si je do obálky. Je totiž dokázané, že jakmile dostanete peníze v hotovosti do ruky, utratíte je mnohem rychleji. Váš mozek je totiž naladěný tak, aby uvažoval v přítomnosti a nikoli v budoucnosti. Pokud tedy něco chcete hned, vymyslíte si mnohem víc důvodů, proč si to koupit, než proč byste měli například spořit na důchod, který je v nedohlednu.

Nespěchejte

Uvědomte si, jak často se vám stane, že koupíte něco, čeho potom litujete? Mozek totiž nedokáže vysílat příliš spolehlivé signály, kdy byste měli utrácet a kdy šetřit. V čem větším spěchu nakupujete, tím větší je pravděpodobnost, že koupíte věci, které v podstatě vůbec nepotřebujete.

Zážitky místo věcí

Výzkumy ukazují, že lidé mají mnohem větší potěšení a intenzivnější prožitky ze zážitků než z věcí. Například výlet, či dovolená vám zůstane ve vzpomínkách ještě po mnoha letech. Zato módní tričko přežije maximálně jednu sezónu, v horším případě pár týdnů. Naučte se zaměřit své investice na kvalitní cíle.

Velikost výdajů

Pokud je výdaj malý, máme tendenci domnívat se, že jsme vlastně nic neutratili. Váš mozek proto malé vydání vůbec nezaregistuje jako výdaj. To je ovšem velmi nebezpečná praxe. Je sice pravda, že ojedinělý malý nákup váš rozpočet nezruinuje, ale pokud jde o pravidelné vydání, už ho vaše peněženka pocítí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články