Menu
Úvod  › 

Cvičení, se kterými jen ztrácíte čas

Konečně jste se ?dokopali? do posilovny a samozřejmě chcete, abyste co nejdřív viděli výsledky. S těmito cviky ale ztrácíte jen čas, protože nejsou zdaleka tak efektivní, jak si myslíte.

Zahřátí na rotopedu.

Pokud šlapete před tréninkem pár minut na rotopedu v domnění, že tak nastartujete metabolismus, podpoříte spalování a snížíte pravděpodobnost zranění, jste úplně vedle. Podle údajů Professional Athletic Performance Center je potřeba, abyste při počátečním zahřátí dosáhli minimálně šedesáti procent maximálního srdečního tepu. Jedině tak vzrůstá teplota středu těla a svaly se dostatečně zahřejí. Pokud se zkrátka při rozehřátí pořádně nezpotíte, jen ztrácíte čas. Oborníci doporučují před cvičením udělat třicet výskoků v rychlém tempu, třicet dřepů a patnáct "angličáků" - efekt takové rozcvičky bude mnohem větší než několikaminutové vlažné šlapání na rotopedu.

Leg Press

Každý, kdo kdy překročil práh posilovny, se s leg pressem setkal. Je až neuvěřitelné, jak tvrdohlavě se tento stroj drží, i když z něho všichni odborníci dostávají kopřivku. Vyčítají mu nepřirozenou polohu těla i jeho nedostatečnou stabilizaci. Nohy se při leg pressu navíc hýbou pouze jedním směrem a nezapojují se všechny svalové skupiny. Mnohem větší službu vám prokáží klasické dřepy, při kterých se zapojují nejen prakticky všechny svalové skupiny nohou, ale navíc ještě trénujete rovnováhu. Až si budete jisti správnou technikou dřepu, můžete přidat i zátěž.

Smith Machine tlaky

Tlaky nad hlavou, o nichž jste přesvědčeni, že vám vybudují sexy široká ramena, jsou stejně nanic jako leg pressy. Zapojuje se při nich pouze několik málo svalových skupin a jde o nepřirozený pohyb, který jen málokdo zvládne bez chyb a svalové dysbalance. Místo toho si vezměte jednoruční činky a provádějte tlaky s nimi.

Švihy s kettlebellem

Švihy s kettlebellem jsou sice nejčastějším cvikem, který provádí snad každý, kdo si tuto cvičební pomůcku zakoupil. Jenže ani z tohoto pohybu nejsou fitness odborníci nijak nadšeni. Jen málokdo totiž zvládne správnou techniku, při které by pohyb kontroloval a zvládl zapojit adekvátní svaly. Pokud už chcete s kettlebellem cvičit, vsaďte raději na dřepy, nebo pomalé výpady.

Úklony stranou se zátěží

Jestliže je provádíte v naději na úzký pas a atletickou postavu tvaru přesýpacích hodin, klidně můžete činky zahodit. Úklony do strany se zátěží se váš pas opticky naopak rozšíří. Místo toho raději vyzkoušejte boční "prkno", ruské twisty se závažím nebo šikmé zkracovačky. Při nich se zapojuje hluboké břišní svalstvo a efekt bude mnohem výraznější.

Stroj na abdukci

"Oblíbený" stroj všech návštěvníků posilovny, který nejvíc ze všeho připomíná gynekologické křeslo, můžete klidně vynechat. Vnitřní a vnější stranu stehen mnohem účinněji a rychleji posílíte dřepy a výpady, při nichž se navíc zapojí i víc svalových skupin.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články