Menu
Úvod  › 

7 způsobů, jak zabránit přejídání po cvičení

Přinutili jste se jít si zacvičit a po příchodu domů byste nejraději vyluxovali celou lednici? Následující tipy vám pomohou udržet své chutě na uzdě.

Všichni to dobře znají. Potíte se hodinu na spinningu nebo v posilovně a pak přijdete domů a jíte a jíte a jíte. Ostatně máte pocit, že si to zasloužíte a že stejně máte takový hlad, že byste to nevydrželi. Jenže odborníci tvrdí, že lidé kteří se po cvičení přecpávají, velmi často zkonzumují mnohem víc kalorií, než při cvičení spálili. Jak tedy udržet své chutě na uzdě?

1. Dobré plánování

Pokud víte, že jste po cvičení vždy hladoví, zkuste si přesunout sport tak, aby vám na něj navazovalo jedno z denních hlavních jídel (snídaně, oběd, nebo večeře). I když se potom najíte, nesníte nic navíc ale to samé množství jídla, jako byste zkonzumovali za běžné situace.

2. Naučte se mít rádi cvičení

Přestaňte uvažovat o cvičení jako o otravné povinnosti a zkuste si najít takový druh pohybu, na který se budete těšit. Podle výzkumu z Cornell University lidé, kteří vnímají cvičení jako povinnost, zkonzumují následné o pětatřicet procent víc kalorií než ti, kteří si ho užívají. Pokud budete vnímat cvičení jako nudnou povinnost, budete mít poté tendenci si své "utrpení" vynahradit.

3. Proteiny versus sacharidy

Podle odborníků by vaše jídlo po tréninku mělo obsahovat čtyři díly sacharidů na jeden díl proteinů. Tak budete moci doplnit energii a zároveň napomůžete regeneraci svalů. Jestliže jste cvičili hodinu, dejte si svačinu, která bude obsahovat od 150 do 200 kalorií.

4. Dejte si mléko

Nízkotučné mléčné výrobky jsou vynikajícím způsobem, jak dodat tělu dostatek proteinů v ideálním poměru se sacharidy.

5. Zrušte stereotypy

Ačkoli si to možná neuvědomujete, přejídání po cvičení je nejčastěji součástí stereotypu než čehokoli jiného. Zkrátka jste zvyklí se po sportování najíst a vaše tělo už to očekává, takže na to reaguje pocitem hladu. Zkuste se zabavit něčím jiným než jídlem a vybudovat si místo přejídacího stereotypu jiný rituál, například si napusťte horkou vanu a vychutnejte se jí s dobrou knihou.

6. Jezte pravidelně

Pokud budete jíst minimálně pětkrát denně, měli byste se vyhnout pocitům vlčího hladu, který se objeví po intenzivním tréninku. Pokud máte problémy s pravidelným jídlem, klidně si řiďte budíka, důležité je, abyste si zvykli, že pětkrát denně dodáte svému tělu kvalitní energii.

7. Napijte se

Podle odborníků nedokáže celá řada lidí odlišit mezi hladem a žízní. Při intenzivním tréninku je potřeba okamžitě doplnit tekutiny, které jste při něm vypotili. Dřív, než se tedy najíte, měli byste důkladně napít. Možná budete překvapeni, že vaším problémem vlastně vůbec nebyl hlad, ale žízeň.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články