Menu
Úvod  ›   › 

Donuťte se ke cvičení: Tipy, které fungují

Stokrát jste si řekli, že se začnete konečně pravidelně hýbat a stokrát jste si našli výmluvu, proč to nejde. Následující tipy vám pomohou přinutit se ke cvičení.

Najezte se

Samozřejmě není nejmoudřejší se před sportováním nacpat sladkostmi, nebo tučnými jídly, nicméně vhodně zvolená svačina vám pomůže zvládnout sport lépe. Jídlo před sportovním výkonem je potřeba volit s ohledem na jeho obsah proteinů a karbohydrátů. Ideální je například natvrdo vařené vejce na celozrném chlebu. Je však nutné posvačit dvě hodiny před začátkem sportu.

Oblečte se

Přijde vám zbytečné oblékat se do sportovního oblečení, pokud se například chystáte cvičit doma? Omyl. Vědci zjistili, že pokud se převlečete do sportovního a obujete si i patřičné boty, vaše motivace ke sportovnímu výkonu rapidně stoupne. Dřív, než tedy začnete hledat výmluvy, proč nemůžete cvičit, se běžte převléci a přezout.

Nadopujte se železem

Železo je zázračnou látkou, která dokáže udržet hladinu vaší energie skutečně vysoko. Nicméně diety, vyhýbání se masu a další módní lifestylové záležitosti vedou k nedostatku železa. Váš jídelníček by měl přitom obsahovat minimálně 18 mg železa denně. Zařaďte proto do svého jídelníčli dostatečné množství libového masa, listové zeleniny a celozrných výrobků. Nezapomeňte na dostatečný přísun citrusových plodů (ale například i pomerančového džusu), které napomájaké absorpci železa z potravin.

Jezte brzy

Pokud do sebe dostanete pořádnou dávku kalorií hned ráno, budete mít dostatek energie po celý den. Ačkoli naprostá většina lidí to má přesně naopak (to znamená, že ráno jen nepatrně posnídají a o to víc jí v druhé polovině dne), hlavní přísun kalorií byste si měli naplánovat do první poloviny dne - budete tak mít optimální výchozí pozici pro hospodaření s energií i váhový úbytek.

Zásobujte se tekutinami

Dehydratace je přímo spojená s nedostatkem energie. Pokud chcete mít sílu na cvičení, měli byste optimálně vypít alespoň šest sklenic vody denně. Nečekejte na pocit žízně a snažte se předejít únavě ze sportovního výkonu.

Pořiďte si psa

Pokud se nemůžete donutit ke sportování, pořiďte si psa. Výzkumy zjistily, že vlastníci psů mají mnohem více pohybu než ostatní lidé. Nutnost venčení a procházek pro vás bude představovat tu nejlepší motivaci, jakou si dokážete představit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší sportovní podvody historie
Srovnání: Jaké cvičení si vybrat?
5 onemocnění kloubů, která vás vyřadí z provozu
5 věcí, které by měl vědět každý běžec
10 dobrých důvodů, proč se víc hýbat