Menu
Úvod  › 

Nejčastější výmluvy, proč lidé necvičí

Umínili jste si, že budete pravidelně cvičit? Až vás opustí prvotní nadšení, určitě se na scéně objeví některá z následujících výmluv. Inspirujte se, jak překonat nejčastější výmluvy na cvičení.

Průměrná životnost předsevzetí je jeden měsíc, poté vám začne docházet motivace, v podstatě už si ani nemůžete vzpomenout, proč jste se vlastně rozhodli pravidelně hýbat a začínáte vymýšlet výmluvy, proč byste měli právě dnes měli cvičení vynechat. Přinášíme vám ty nejčastější i způsob, jak je překonat:

"Nemám na cvičení čas."

Nedostatek času je suverénně nejčastější výmluvou, jakou lidé při cvičení používají. Jenže účinnému cvičení se nemusíte věnovat denně několik hodin, abyste dosáhli kýženého výsledku. K rozhýbání, protažení a základnímu posilování vám stačí úplně půl hodiny, nebo i dvacet minut. Vyzkoušejte například kruhový trénink, který zahrnuje intenzivní cvičení (kardio se střídá s posilováním) a dokáže zkrátit celkový čas strávený pohybem až o polovinu, přičemž zaručuje získání stejných výsledků.

Stejně tak můžete cvičení včlenit do svého každodenního programu. Pokud máte například v zaměstnání možnost osprchovat se, není jediný důvod, proč byste do práce (případně z práce) nemohli běžet, nebo jet na kole. Rozhýbete se tak hned na začátku dne a kromě toho, že uděláte něco pro své zdraví a postavu, zvýšíte tak svou výkonnost během dne. Stejně tak můžete cvičit večer u televize, když se díváte na svůj oblíbený pořad, nebo si nařídit budík o čtvrt hodiny dřív. Pokud budete mít snahu, zjistíte, že údajný nedostatek času je pouze relativním a snadno vyřešitelným problémem.

"Nemám peníze na posilovnu."

Nikde není psáno, že k tomu, abyste získali svou vysněnou postavu musíte vydat desetitisíce za půlroční členství ve známém fitness kluvu, nebo chodit na předražené hodiny s cvičiteli. Spousta velmi účinných cvičení je k dispozici zadarmo nebo jen s minimálními náklady.

Tím nejpřirozenějším je rychlá chůze nebo běh. V každé městě, městečku, či vesnici se vyskytuje lokalita, kam se můžete jít svižně projít nebo proběhnout a nepotřebujete k tomu vůbec nic, kromě páru kvalitních bot. Pokud vlastníte jízdní kolo, máte k dispozici další možnost finančně nenáročného pohybu, kterým si zlepšíte své kardiovaskulární zdraví a zároveň si vybudujete svaly.

Nemáte dobré zkušenosti s měsíčním členstvím, které se vám kvůli náhlým změnám programu či onemocnění nevyplatí? Plaťte jednotlivé hodiny, na které skutečně dorazíte. Stejně tak můžete ale spoustu cvičebních programů, tréninků a lekcí získat zadarmo z internetu. Stačí si jen vybrat styl, který vám vyhovuje, nebo byste ho chtěli vyzkoušet, zadat heslo do vyhledávače a máte na výběr z nepřeberného množství možností. Navíc bez nutnosti počátečních investic, protože cvičící podložku docela dobře nahradí ručník a činky zase pet lahve s vodou nebo pískem.

"Nechce se mi."

Tvrdíte, že je cvičení nudné, nebaví vás a otravujete se při něm? Potom jste k sobě mimořádně upřímní a dokázali jste pojmenovat pravými slovy skutečnou příčinu nejčastějšího selhání lidí, kteří se rozhodli pravidelně cvičit. Nikdo nikdy netvrdil, že je pravidelné cvičení jednoduché a extra zábavné. V udržení motivace by vám ale měly pomoci tři následující pravidla:

Stanovte si cíle cvičení. Nepřemýšlejte o tom, že zhubnete za půl roku deset kilogramů a raději se soustřeďte na to, že byste například chtěli za dva týdny udělat padesát dřepů v kuse bez toho, aniž byste měli dojem, že už se nikdy nepostavíte nohy. Pokud si stanovíte krátkodobé a reálné cíle, jejichž plnění budete moci průběžně sledovat, získáte tu nejlepší motivaci.

Za druhé se snažte neupadnout do stereotypu a hledejte stále nové druhy a způsoby sportování, které byste mohli vyzkoušet. Pokud budete cvičit měsíc stále jen jednu a tu samou postavu, není divu, že se vám do dalšího cvičení už nechce. Nové způsoby cvičení budou nejlepší potravou pro vaše nadšení.

Čas od času se také domluvte s kamarády a vyrazte sportovat společně. Pokud budete mít smluvenou schůzku, je mnohem menší pravděpodobnost, že ji zrušíte a budete mít větší motivaci pro pokračování v cvičení, protože nebudete chtít zaostávat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 dobrých důvodů, proč se víc hýbat
Donuťte se ke cvičení: Tipy, které fungují
Cvičte podle svého tělesného typu
11 tipů pro dokonale ploché břicho
6 cviků, které zvládnete u televize
Carnitin: Skutečně vám pomůže zhubnout?