Menu
Úvod  ›   › 

Cvičení pro lepší držení těla

Se shrbenými rameny a zády nikoho neokouzlíte. Pokud chcete vypadat štíhle a přitažlivě, základem je správné držení těla. S následujícími cvičeními se váš postoj zlepší.

Držení těla je základ všeho. Celý den se hrbíte nad klávesnicí počítače nebo domácími pracemi, není proto divu, že se to odrazí na vašich ramenech, krku i zádech. Kromě toho, že se tak připravujete o štíhlou a přitažlivou siluetu, zaděláváte si i na zdravotní problémy. Následující jednoduché kroky vám držení těla pomůže zlepšit.

Naučte se správně sedět

Sezení představuje u naprosté většiny lidí převážnou část dne; a to i v případě, že se snažíte žít aktivním životním stylem. Ačkoli má sezení špatnou pověst, nemusí jít nutně o negativní aspekt v případě, že se naučíte sedět správně a nebudete si špatným posezem zadělávat na další zdravotní problémy.

Například flexory v okolí kyčlí (velmi zjednodušeně jde o svaly, které zvedají vaše nohy při chůzi) se při dlouhém sezení zkracují. Po určitém období jsou tyto svalové skupiny natolik zkrácené, že se změní pozice pánve, když stojíte a váš postoj se tomu přizpůsobí. Na to samozřejmě zareaguje páteř a nastává řetězová reakce, kdy se změní kompletně držení celého těla. Právě proto byste jeho zlepšení a udržení měli věnovat dostatečnou pozornost a denně alespoň několik minut:

1. Uvolněte záda

Lehněte si na záda, kolena pokrčte do úhlu devadesáti stupňů a lýtka si opřete o sedadlo židle. Rozpažte ruce doširoka ve výšce ramen a položte je dlaněmi nahoru. Uvolněte se, dýchejte zhluboka a s každým výdechem vraťte bedra do podložky. Udržte tuto polohu nejméně po dobu pěti minut.

2. Napněte ruce

Zůstaňte v poloze na zádech. Sepněte prsty u rukou, dlaněmi k sobě a pažemi napnutými ke stropu. Snažte se vytáhnout své ruce co nejvíc ke stropu bez toho, aniž byste zvedli ramena a ztratili jste kontakt s podlahou. Opakujte tento pomalý, kontrolovaný pohyb nejméně třicetkrát.

3. Protáhněte si hrudník

Zůstaňte ležet na zádech s koleny ohnutými a ploskami nohou na zemi. Spojte prsty rukou a napnuté ruce umístěte za hlavu. Vytahujte se z ramen a zaklánějte se přes hlavu, dokud se nebudete dotýkat temenem hlavy podlahy a nebudete v hlubokém záklonu. Vydržte v této pozici třicet sekund, potom vraťte ruce do startovací pozice, uvolněte se a znovu se zakloňte. Pohyby jsou pomalé a dokonale pod kontrolou.

4. Uvolnění kyčlí

Klekněte si na zem. Jedno koleno předsuňte a nechte jej vpředu pokrčené v úhlu devadesáti stupňů. Druhou nohu mezitím ohněte v koleni do ostrého úhlu a lehce zatlačte, abyste cítili slabý tah ve stehně. Vydržte v této pozici několik sekund. Podsaďte pánev, uvolněte a poté opakujte znovu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Hitparáda neúčinných cviků
15minutový trénink: 3 pohyby, 300 svalů
5 nejúčinnějších cviků pro ploché břicho
Nejlepší cviky pro zeštíhlení pasu
Oční cvičení: Může vám skutečně zlepšit zrak?