Menu
Úvod  › 

Kdy se vám nejvíc vyplatí cvičit?

Máte cvičit ráno, odpoledne, nebo večer? Víme, kdy dosáhnete těch nejlepších výsledků cvičení.

Cvičíte, snažíte se, dřete, abyste spálili co nejvíc kalorií, vybudovali si postavu, se kterou budete spokojeni, nebo si upevnili zdraví. Kdy ale dosáhnete nejlepších výsledků a záleží vůbec na tom, kdy cvičíte? Vědci tvrdí, že cvičení v různých částech dne má na naše tělo různé účinky:

Například studie, publikovaná v roce 2012 v magazínu Medicine & Science in Sports & Exercise, zjišťovala, jak souvisí ranní cvičení (respektive cvičení nalačno) se stravováním v průběhu dne. Ukázalo se, že pokud cvičíte ráno nalačno alespoň čtyřicet minut, budete během dne bojovat s mnohem menšími chutěmi na nezdravá jídla a zkonzumujete méně kalorií. Kromě toho když budete cvičit ráno, budete v průběhu celého dne mnohem víc fyzicky aktivní. Jako bonus se vám zrychlí metabolismus a spálíte během dne mnohem víc kalorií.

Výzkum provedený na University of New England potvrdil, že cvičení ráno je nejlepší, pokud chcete zhubnout, nebo zlepšit svůj zdravotní stav. Další vědci si nejsou vlivem ranního cvičení na úbytek kilogramů tak jisti, nicméně se shodují, že ti lidé, kteří pravidelně cvičí ráno mají v průběhu dne nižší krevní tlak a lépe spí než ti, kteří cvičí odpoledne. Kromě toho vykazují menší míru stresu, což může být jeden z faktorů, který ve finále způsobí, že skutečně zhubnete.

Na druhou stranu má svoje výhody i cvičení v pozdějších částech dne. Studie z roku 2010 publikovaná v magazínu Chronobiology International analyzovala roli vnitřních hodin na sportovní výkon. Vědci zjistili, že tělesná a venkovní teplota vzrůstá pozdě odpoledne a spolu s ní vzrůstá i aktivity enzymů a svalů, takže největší tělesnou výkonnost máte mezi druhou a šestou hodinou odpolední. Trénink po práci tudíž není marnou variantou. Budete mít na cvičení víc energie než ráno, když se vykutálíte z postele.

Pokud se však můžete rozhodnout mezi cvičením ráno a odpoledne, odborníci rozhodně doporučují ranní trénink, který bude mít na vaše hubnutí, zdraví i formování postavy větší vliv.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč nehubnete? Zařiďte, aby vaše cvičení fungovalo
5 nejefektivnějších cvičení pro dokonalé tělo
Zvyky lidí, kteří mají zdravý vztah ke cvičení
8 jednoduchých způsobů, jak v létě spálit kalorie
5 věcí, které do posilovny nikdy nenoste